Zánět středního ucha je onemocnění, které dovede pořádně potrápit, protože je velice nepříjemné a bolestivé. V dětství se s ním setkala většina z nás a vzpomínky na to nikdo nemá příjemné. Od čeho vzniká? A jak se léčí? Dají se použít i bylinky?
Zánět středního ucha (otitis media) může být akutní, který trvá několik dní, a chronický, který může člověka trápit i mnohem déle. Vzniká v důsledku zánětu, který způsobují viry a bakterie a který se dostane do středního ucha z nosu a u nosohltanu. Zánět středního ucha trápí hlavně děti.
Na začátku je rýma
Obyčejně všechno začne obyčejnou rýmou, ze které se stane rýma hnisavá, a na problém je zaděláno. Potom začne zánětlivá tekutina tlačit na bubínek, což způsobuje velice nepříjemnou bodavou bolest. Často je potom jediné řešení bubínek propíchnout, aby se tlak uvolnil a hnis měl volnou cestu ven. A toto řešení je samozřejmě velice nepříjemné a bolestivé, přináší ale velikou úlevu. Kromě toho se k bolesti často přidá i horečka, zvracení, nevolnost, průjem a další potíže.
Prevence – smrkat, smrkat, smrkat
Co dělat? Když máme rýmu, je potřeba hodně smrkat, aby byl nos průchodný, a nenechat rýmu dospět do hnisavého stadia. Když už se zánět objeví, pomohou – jako u každého zánětu – antibiotika, u hodně rozvinutého onemocnění se pacient obyčejně nevyhne propíchnutí bubínku.
Při horečce a pulzování k lékaři
Vždycky je třeba jít k lékaři v situaci, když v uchu pulzuje a naměřili jsme horečku. Pozor na přecházení této nemoci, protože by to mohlo vést i ke zhoršení kvality sluchu či dokonce zánětu mozkových plen. Jako podpůrné léčby je možné využít i zkušenosti našich babiček, které měly na zánět středního ucha některé osvědčené domácké metody.
Co doporučovaly?
Do ucha by se nemělo nic strkat, protože by se tak mohla poškodit sliznice a také by nemohl odtékat hnis. Cílem by mělo být zprůchodnění dýchacích cest, ucpaných rýmou, a urychlení hojení zánětu.
Inhalace
Do hrnce s teplou vodou nakapejte 5 kapek eukalyptového oleje, nakloňte se nad něj, přikryjte hlavu ručníkem a inhalujte. Eukalyptus protáhne nosní dutiny.
Obklad z česneku a cibule
Obě tyto bylinky mají antibakteriální účinky. Nastrouhejte menší cibuli a 3 stroužky česneku, zamíchejte kašičku a z kousku gázy vytvořte sáček, do kterého ji vložte. Ten přiložte na ucho a připevněte šátkem. Nejlepší je nechat působit přes noc.
Kapání z aloe
Vytřete ucho olejíčkem a potom kápněte do ucha dvě až tři kapky šťávy z aloe. To opakujte 3x denně, zánět se bude lépe hojit.
Obklad z heřmánku a řebříčku
Lžíci heřmánkových květů a lžíci lístků řebříčku vhoďte do vařící vody a vařte na mírném ohni 5 minut. Potom sceďte a do teplého odvaru namočte přeloženou gázu. Obklad ještě teplý přiložte na ucho a upevněte šátkem.
Čaj z třapatky nachové
Echinacea neboli třapatka nachová velmi dobře podporuje naše tělo v boji s infekcemi. Zvyšuje imunitu a má silné antibakteriální účinky, proto urychlí léčbu zánětu.
Hojení napomůžete, když budete popíjet čaj z této rostlinky, případně budete užívat tinkturu či sirup z třapatky.
Budete potřebovat:
1 lžičku sušených květů i listů (léčivá je celá rostlina)
2 dcl vařící vody
Postup
Třapatku zalijte vařící vodou, nechte 10 minut louhovat a sceďte. Pije se 3x denně šálek. Čaj si nevařte dopředu, ale vždycky připravte čerstvý. Třapatku neužívejte dlouhodobě, maximálně po dobu dvou týdnů.