Nenápadná rostlinka, kterou můžete na zahradě nebo na louce snadno přehlédnout, nemá vůbec nic společného s jablky – vypadá spíš jako kopřiva hluchavka. Jablka připomíná snad jen vůně této bylinky, která díky ní získala i svůj název. Jeho lidový název je buřina. Jablečník pomáhá na trávení a na srdeční potíže.
Jablečník k nám přišel z jihu Evropy, ale je hojně rozšířen po celém našem území. Roste na nekvalitních půdách na jižních stráních a je obecně považován spíše za plevel. Je to trvalka, která dorůstá asi až do 50 centimetrů výšky, a jak lodyha, tak i listy jsou plstnaté.
Jablečník je podobný hluchavce, ale je hořký
Květy jsou malé, bílé až světle fialové, mají zvonkovitý kalich. Objevují se od května do září. Plody jsou malé lesklé tvrdky. Rostlina je hodně podobná hluchavce, se kterou je možné ji zaměnit. Pro jablečník je však typická intenzivní hořká chuť, díky které se od hluchavky odlišuje.
Pro léčebné účely se sbírá horní část kvetoucí nati, která se seřezává v letním období. Ideální doba pro sběr je za slunečného dne kolem poledne, protože v tu dobu rostlina obsahuje nejvíce účinných látek. Pokud je první řez brzy, bylinka doroste a tím umožní ještě jednu sklizeň téhož roku.
Vysoký obsah hořčin pomáhá při trávení
Suší se pokud možno ve stínu a teplota při sušení by neměla přesáhnout 45 °C. Bylina má po usušení jemnou vůni, ale ostře hořkou příchuť. Pozor na intenzivní vůni sušené rostliny, která může vyvolat podráždění sliznic. Při léčbě jablečníkem nehrozí žádné vedlejší účinky, ale neměl by se podávat dlouhodobě – to ovšem platí pro většinu léčivých bylin.
Hlavními účinnými látkami, které obsahuje, je hořčina marrubin, dále třísloviny, saponiny, silice, vosky a další složky. Jablečník pomáhá při potížích s trávením, povzbuzuje chuť k jídlu a tak uvolňuje hleny v dýchacích cestách. Zejména se proto užívá při zánětech průdušek a při suchém kašli. Má podobné účinky jako chinin, takže byl v minulosti používán místo něj při malárii.
Léčí žaludek, játra, žlučník, střeva, srdce
Pomáhá odstraňovat žaludeční potíže, křeče v trávicím tratu a potíže s játry. Podporuje vylučování žluči a žaludečních šťáv a harmonizuje činnost žlučníku. Osvědčil se i při léčbě průjmu, protože zlepšuje činnost střev.
Působí také na nervy a pomáhá upravovat nepravidelnou činnost srdce. Při tomto způsobu použití se může kombinovat s hlohem, který má podobné účinky. Dá se používat i zevně – obklady z listu jablečníku pomáhají léčit špatně se hojící a hnisavé rány.
Čaj z jablečníku na podporu žlučníku nebo proti průjmu
Budete potřebovat:
2 lžičky nati jablečníku jemně řezané
2 dcl vody
Postup
Nať jablečníku vložíme do šálku, zalijeme vařící vodou a přikryjeme. Necháme stát 5 minut, potom scedíme. Pijeme 3x denně před jídlem.
Jablečníková tinktura na lepší trávení
Budeme potřebovat:
0,5 l kvalitní vodky
4 lžíce řezané nati jablečníku
Postup
Nať vložíme do láhve s vodkou a dobře uzavřeme. Necháme macerovat 4 týdny na tmavém místě, každý den nebo jednou za dva dny protřepeme. Potom přecedíme přes jemné plátýnko a skladujeme v chladu.
Tinktura se používá při potížích se žlučníkem, se žaludkem a při nechutenství, a to 3x denně 20 kapek do vody nebo slabého čaje.