Nesahej na to, nebo se spálíš! To je věta, kterou jsme si v dětství všichni mnohokrát vyslechli. A protože jsme také mnohokrát neposlechli, spálili jsme se. Co se vůbec děje s naším tělem, když se spálíme? A dá se taková situace řešit s pomocí bylinek?
Co je to popálenina
Popálenina je poranění kůže, ke kterému došlo stykem pokožky s teplem, případně s elektřinou nebo s nějakou chemikálií. Mezi popáleniny se řadí i poškození pokožky ozářením nebo i třením – i při něm vznikají taková poškození kůže.
Podle toho, jak je poranění hluboké, rozeznáváme i druhy popálenin. Pokud je postižený pouze povrch pokožky, jedná se o popáleninu prvního stupně. Popáleniny druhého a třetího stupně jsou takové, při kterých jsou poraněné i spodní vrstvy kůže. A při popáleninách čtvrtého stupně dochází k poškození i hlubokých tkání, například svalů nebo dokonce kostí.
Nejčastěji k nim dochází kontaktem s horkými předměty nebo s vařící tekutinou – to jsou taková ta domácí spálení, která velice často postihnou i děti. Může se to stát tak, že na sebe zvrhnou horký nápoj, rychlovarnou konvici nebo položí ruku na sporák. K závažným poraněním dochází i při požárech nebo při vypalování půdy, případně vlivem elektřiny nebo zábavné pyrotechniky.
Projevy popálenin
Lehčí popáleniny bývají zpravidla zarudlé až červené, bolí několik dní a může při jejich léčbě docházet k olupování pokožky. Závažnější popáleniny nemusí bolet, ale naopak mohou být necitlivé, a také mají jinou barvu – mohou být bílé, růžové nebo černé, když dojde až k zuhelnatění pokožky.
Typickým projevem hojení je pocit svědění, při popáleninách způsobených elektrickým proudem se může často objevovat mravenčení nebo necitlivost, protože došlo k poškození nervů. Nezřídka popálení způsobí i závažný stres.
Popáleniny způsobené teplem
Nejčastější příčinou je popálení horkými tekutinami či ohněm, jehož příčinou je kouření, topné zařízení nebo jiný zdroj domácího požáru. Opaření zpravidla způsobí horký plyn či voda nebo jiná tekutina – nápoj, voda ve sprše nebo tekutina při vaření. Tyto popáleniny jsou zpravidla lehčí, výjimkou však může být i popálení pyrotechnikou – taky může dojít až k fatálnímu poranění.
Popáleniny způsobené chemicky
Popálení chemikálií může být velice závažné. Jedná se o poranění způsobená silnou kyselinou nebo silnou zásadou (louhem), ta nejtěžší poškození se objeví po požití takové látky. Proto je důležité si dávat pozor na domácí čistící prostředky – bělidla, přípravky na WC či odlakovače, aby se jich někdo omylem nenapil.
Popáleniny způsobené elektřinou
Takovou popáleninu nám může způsobit i blesk, ale nejčastěji se jedná o popáleniny způsobené vysokým či nízkým napětím nebo vysokou teplotou elektrického oblouku. Děti také někdy poraní elektrická zásuvka nebo elektrická šňůra. Elektrické popáleniny mohou být velice nebezpečné; někdy na první pohled na těle nemusí být zranění viditelné, ale může být vnitřní a hrozí také problémy se srdcem. Proto je v takové situaci naprosto nezbytné zavolat lékařskou pomoc.
Popáleniny způsobené radiací
Sem patří i nám všem dobře známé spálení od sluníčka, ale také jiné možnosti dlouhodobého vystavení účinkům ultrafialového záření – třeba příliš dlouhý pobyt v solárku. Popáleniny může způsobit i rentgen, ozařování nebo setkání s radiací, k jakému došlo například při výbuchu jaderné elektrárny.
Co se děje v těle
Podstatou popáleniny je skutečnost, že se vlivem tepla začínají rozkládat bílkoviny. Tím dochází k poškození buněk i celých tkání a narušení funkcí kůže – snížení citlivosti, schopnosti regulovat tělesnou teplotu a chránit povrch těla. Další fází bývá zánět, který má za důsledek uvolňování tekutin z jemných cévek a otok tkáně.
Výsledkem je ztráta krevní plazmy a pokles objemu krve. A když je nedostatečný přísun krve do tělesných orgánů, může nastat jejich selhání. Lidé s těžkými popáleninami tak nakonec mohou zemřít právě na selhání některého orgánu. Za posledních padesát let však už je lékařská věda tak daleko, že dokáže i v tomto oboru dělat skutečné zázraky. I tak je ale samozřejmě na místě prevence a opatrnost při manipulaci s horkou vodou, chemikáliemi a dalšími nebezpečnými látkami.
Jak se popáleniny léčí
Podle toho, jak je vyhodnocena závažnost popáleniny, se postupuje při její léčbě. S nejtěžšími popáleninami se pacienti převážejí do popáleninových center, kde jim je věnována specializovaná péče. Střední popáleniny léčí klasická nemocnice a s lehkými si poradíme sami s využitím domáckých prostředků.
Jak postupovat při léčbě lehčí popáleniny?
Těžší poranění rozhodně přenecháme lékařům, ale u popálenin prvního a druhého stupně to můžeme zvládnout sami. Je vhodné ránu ochladit chladnou (nikoliv ledovou) vodou, protože tím zmírníme bolest. Chlazení by však mělo nastat do půl hodiny od poranění. Pokud se jedná o popáleninu chemickou, je nutný opakovaný výplach rány. Poraněné místo by mělo být v každém případě očištěno, aby se mohlo začít hojit.
Jestliže to nevyžaduje například nutnost chránit poraněné místo proti otlaku, je lepší nepoužít obvaz, aby k poranění mohl vzduch a mohlo nastoupit hojení. U puchýřů se doporučuje je nepropichovat, časem samy splasknou a kůže se později oloupe. Pokud poraněné místo bolí, neuškodí nějaký prášek na snížení bolesti.
Léčením popálenin se lidé zabývají už celá tisíciletí. Například Smithův papyrus z roku 1500 před naším letopočtem doporučuje med a pryskyřici a tradiční čínská medicína zase čajové lístky; podle Hippokrata by mělo zabrat prasečí sádlo a ocet. I dnešní bylinkáři mají svoje metody, při kterých používají především léčivé bylinky. Některé totiž mají vynikající účinek při léčbě popálenin a špatně se hojících ran – například rakytník řešetlákový, aloe a mochna.
Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides)
Rakytník je opravdový všelék, který používali už ve starověkém Řecku i Římě a také ve východní medicíně – v Tibetu, Indii a na Sibiři. Slouží ke snížení vysokého tlaku a cholesterolu, zlepšuje pružnost cév, brání infarktu, léčí onemocnění zažívacího traktu (žaludek, dvanácterník, trávení), je prevencí proti rakovině a podporuje její léčbu, pomáhá proti depresím a zlepšuje psychiku a zlepšuje stav i v mnoha dalších zdravotních potížích. Má vynikající efekt i při zevním užití, protože zlepšuje hojení tkání i růst vlasů a je neocenitelným pomocníkem při léčbě popálenin (i těch, které byly způsobeny radioaktivitou).
Oranžové bobulky, které se rodí na hustém ostnatém keři vysokém až šest metrů, v sobě mají velké množství léčivého oleje. Ten obsahuje obrovské množství účinných látek, je hustý a světle žlutý. A právě tento olej se používá k ošetření popálenin (ale také třeba kožních potíží a bércových vředů). Bolavé místo se jím každý den potře a překryje gázou. Urychluje hojení a také pokožku promastí.
Aloe pravá (Aloe vera)
I tato stálezelená sukulentní rostlina je používána k léčení už tisíce let – například už před 6 000 lety v Egyptě a také tradiční čínské, indické i arabské medicíně. Stále více se využívá i v Evropě, a to především v kosmetice a při péči o pokožku.
Z aloe se získávají dvě cenné složky, a to latex a gel. A právě gel, který má díky specifickým polysacharidům vynikající hojivé účinky, se užívá k léčbě odřenin, poranění pokožky a popálenin. Musí však být čerstvý, protože skladováním se účinné složky ničí. Je tedy nejlepší bolavé místo potírat buď gelem z čerstvě utrženého listu, když si aloe sami doma pěstujeme, nebo použít čistý gel, který lze zakoupit v obchodě. Při jeho výběru je ovšem vyhledat takový přípravek, který je průhledný – některé komerční produkty jsou dobarvené na zeleno, aby vypadaly efektněji. Tak však kvalitní čistý gel nevypadá.
Mochna nátržník (Potentilla erecta)
Celkem nenápadná vytrvalá bylinka se žlutými kvítky, která je u nás hojně rozšířená, má mnoho léčivých účinků. Pomáhá proti průjmům a další trávicím potížím, zánětům v dutině ústní a v krku, zastavuje vnitřní krvácení. Významný efekt byl zaznamenán i při zevním užití – při léčbě vředů, ekzémů a popálenin.
Odvar z mochny na popáleniny
Budete potřebovat:
hrst oddenků mochny (čerstvých nebo sušených)
0,3 l vody
Postup
Oddenky pokrájíme nadrobno nebo roztlučeme v hmoždíři. Zalijeme je vařící vodou a necháme 10 minut louhovat, potom slijeme. Popáleninu omýváme několikrát denně chladným odvarem.