Andělika lékařská (Archangelica officinalis)

Andělika lékařská

(Archangelica officinalis)

Stejně jako si před, či po, těžkém dni říkáme modlitbičku „Andělíčku můj strážníčku“, tak i andělský kořen (jak už název vypovídá) vám uklidní a posílí nervy a dodá vám odvahu před těžkým dnem, zkouškou či poradou.

Účinky

Andělika se používá k léčení neuróz, slabých nervových poruch a hysterií, čistí krev, působí potopudně a močopudně, zlepšuje trávení, působí proti nadýmání a nechutenství, prospívá při migrénách a poruchách menstruace. Lze použít i při mírném vlhkém kašli.

Popis

Protože se Andělika u nás v přírodě již téměř nevyskytuje, a také se dá lehce splést s jinou méně významnou léčivou bylinou, je lepší ji v malém či velkém pěstovat. Rostlina dosahuje až dvou metrů, má krásné květy a objímavé listy. K léčivým účinkům se používá nejsilnější část – kořen. Ten se vyrýpne ze země až v druhém roce pěstování na podzim nebo následnující jaro před vyrašením rostliny.

Užívání

Andělika se používá ve formě sypaných drog na výrobu čajů a macerátů, je součástí čajových směsí (Valofyt Neo, Stomaran) a receptur hořkých likérů. Zevně se používá ke kloktání a ke koupelím (nadrobno rozemnletá semena se používají do koupelí při ochrnutích). Dále se vnitřně užívá ve formě rozemletého prášku a tinktury. Zvýšené užívaní vede až k poruchám ledvin či přecitlivělosti na slunce.

Kontraindikace

Jak už to u většiny bylin bývá je kontraindikována v těhotenství a při kojení, také při zánětech ledvin, žaludečních vředech a vředových onemocněních tlustého střeva.

Tip

Andělikové víno pro duševní pohodu: Pět lžic nasekaného kořene Anděliky přelejeme litrem červeného vína a necháme při pokojové teplotě dva týdny louhovat (macerovat), občas protřepeme. Výluh přecedíme a přefiltrujeme. Víno pijeme 3x denně půl deci až deci na lačno. Ne více.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení