Andělika lékařská (Archangelica officinalis)

Andělika lékařská

(Archangelica officinalis)

Stejně jako si před, či po, těžkém dni říkáme modlitbičku „Andělíčku můj strážníčku“, tak i andělský kořen (jak už název vypovídá) vám uklidní a posílí nervy a dodá vám odvahu před těžkým dnem, zkouškou či poradou.

Účinky

Andělika se používá k léčení neuróz, slabých nervových poruch a hysterií, čistí krev, působí potopudně a močopudně, zlepšuje trávení, působí proti nadýmání a nechutenství, prospívá při migrénách a poruchách menstruace. Lze použít i při mírném vlhkém kašli.

Popis

Protože se Andělika u nás v přírodě již téměř nevyskytuje, a také se dá lehce splést s jinou méně významnou léčivou bylinou, je lepší ji v malém či velkém pěstovat. Rostlina dosahuje až dvou metrů, má krásné květy a objímavé listy. K léčivým účinkům se používá nejsilnější část – kořen. Ten se vyrýpne ze země až v druhém roce pěstování na podzim nebo následnující jaro před vyrašením rostliny.

Užívání

Andělika se používá ve formě sypaných drog na výrobu čajů a macerátů, je součástí čajových směsí (Valofyt Neo, Stomaran) a receptur hořkých likérů. Zevně se používá ke kloktání a ke koupelím (nadrobno rozemnletá semena se používají do koupelí při ochrnutích). Dále se vnitřně užívá ve formě rozemletého prášku a tinktury. Zvýšené užívaní vede až k poruchám ledvin či přecitlivělosti na slunce.

Kontraindikace

Jak už to u většiny bylin bývá je kontraindikována v těhotenství a při kojení, také při zánětech ledvin, žaludečních vředech a vředových onemocněních tlustého střeva.

Tip

Andělikové víno pro duševní pohodu: Pět lžic nasekaného kořene Anděliky přelejeme litrem červeného vína a necháme při pokojové teplotě dva týdny louhovat (macerovat), občas protřepeme. Výluh přecedíme a přefiltrujeme. Víno pijeme 3x denně půl deci až deci na lačno. Ne více.