DOBROMYSL OBECNÁ
Origanum vulgare
Dobromysl patřila již od středověku mezi rostliny s magickou až čarodějnou mocí. Patřila mezi Svatojánské kvítí, které chránilo po celý rok lidi i domácí zvířata proti všemu zlému. Dnes se jí přisuzuje obzvláště silný protikřečový účinek a účinek antidepresivní.
Účinky
Bylinka obsahuje silice s hlavní složkou thymomelem, třísloviny, hořčinu, tanin, gumopryskyřici a vitamín C. Díky vysokému obsahu thymolu je jedním z nejlepších antiseptických a desinfekčních prostředků. Protikřečový účinek se využívá k léčbě astmatu, křečovitého kašle a bronchiálního astmatu. Je vhodný i při křečích nohou v těhotenství a při epilepsii spolu s hořčíkem. Podporuje srdeční činnost, je skvělým antidepresivem, má povzbuzující účinky a zlepšuje náladu. Léčí poruchy trávení, podporuje činnost ledvin a jater spolu s jinými bylinami.
Popis
Vytrvalá bylina rostoucí na suchých loukách, mezích, okrajích lesů i pěstovaná ze semen na zahradách či v květináčích. Z trsnatého kořene vyrůstá chlupatá lodyha již od základu větvená, dosahující 30 až 80 cm. Listy jsou s krátce řapíkaté a lodyhu zakončuje bohaté květenství světle fialových až bělavých květů. Kvete v červenci a srpnu. Sbírá se celá nať, asi 5 cm nad zemí, v době květu. Suší se v trsech ve stínu na dobře větratelném místě nebo v sušičce do 35 stupňů. Listy a květy se poté sdrhnou a dřevnatá lodyha se vyhodí.
Užívání
Vnitřně se dobromysl užívá ve formě čajů a čajových směsí na léčbu katarů horních cest dýchacích, k tlumení křečovitého kašle a k rozpouštění hlenů. Čaj z dobromysli slouží k celkovému povzbuzení organismu a mírní některé poruchy nervového původu. K vnitřnímu užití se vyrábějí tinktury používané v homeopatii na léčbu hysterie, psychických a sexuálních poruch nebo kapky užívané při nechutenství, žaludečních i žlučníkových poruchách a proti průjmu. V čajových směsích se také využívá k dobré činnosti ledvin a jater, proti skleróze a ke snižování krevního tlaku. Silnější odvar lze použít zevně při kloktání a ke koupelím. Z bylin obsahující vyšší procento silic se vyrábí éterický olej používaný při bolestech zubů a hlavy, při rýmě a do koupelí pro povzbuzení a proti depresím, při migrénách, poruchách spánku, astmatu, zažívacích potížích a menstruačních problémech.
Kontraindikace
Dlouhodobé užívání se nedoporučuje, stejně jako nadměrné užívání dobromyslu u dětí. Éterický olej se nesmí používat prvních 6 měsíců těhotenství a při epilepsii jen po konzultaci s lékařem.
Tip
Čaj z dobromysli pro celkové posílení organismu, proti depresi, nadýmání a křečím: Jednu lžíci sušené bylinky přelijeme 0,5 l vroucí vody a louhujeme v přikryté nádobě 15 minut. Poté scedíme a pijeme maximálně 3x denně jeden šálek.