Fenykl obecný Foeniculum vulgare

FENYKL OBECNÝ

Foeniculum vulgare

Nenápadná rostlina tlumící křeče a nadýmání při zažívání u dospělých i dětí, jejíž účinky znali již vyspělé kultury ve starověku. Od této doby se využívá i u kojících žen pro zvýšení laktace.

Účinky

Fenyklová semena obsahují hlavně silici s anetholem, fenchonem, feniculinem, karvolem a dalšími terpeny, sacharidy, bílkoviny, mastný olej, pektin, škrob a estragol. Díky estragolu, což je látka podobná ženským hormonům se používá ke zvýšení tvorby mateřského mléka. Ostatní látky mají vynikající protikřečový, protinadýmavý a močopudný účinek, podporují trávení a vykašlávání. Hlíza fenyklu sladkého obsahuje velké množství draslíku, betakaroten, vlákninu, 12 stopových prvků, vitamín C a aminokyseliny. Pomáhá lidem s nadváhou při hubnutí.

Popis

Dvouletá bylina dosahující druhým rokem 1,5 až 2 metry. Má rozvětvenou lodyhu s opadavými řapíkatými listy, které jsou střídavé a 2x až 3x zpeřené. Květenství tvoří okolíky. Květy v okolíku jsou drobné a mají žlutou barvu. Kvete v červenci až v září.  Semena sbíráme v srpnu druhého roku ve žlutozelené zralosti. Jsou ovšem běžně dostupné v lékárnách i obchodech s bylinkami.

Užívání

Fenykl se užívá v čajových směsích nebo samostatně jako čaj, masážní olej nebo éterický olej v aromaterapii. Vnitřně fenyl pomáhá při hlenovitém kašli a nemocech dýchacích cest, při nadýmání zvracení a při potížích s trávením. Zevně se používá odvar k výplachům očí. Éterický olej má sladkou anýzovou vůni a v aromaterapii se využívá při potížích se zažíváním, při nevolnostech, zácpě, nadýmání, edémech, zánětech močového měchýře, nadváze a pro zvýšení laktace. Smíchaný s nosným olejem je ideální na masáže bříška u kojenců proti nadýmání. Smíchaný s vodou slouží zevně k léčbě plísňových onemocnění kůže a sliznic.

Kontraindikace

Éterický olej by se neměl používat prvních 5 měsíců těhotenství. Silnější dávky a dlouhodobé vnitřní užívání může vyvolat podráždění ledvin, žaludku a střev, projevující se bolestmi.

Tip

Čaj na podporu laktace: 1 lžičku podrceného semínka vložíme do 300ml studené vody a necháme přejít varem, poté ještě asi 10min louhujeme, scedíme a pijeme 1 sklenici po obědě a po večeři. Čaj si připravujeme vždy čerstvý.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení