Fenykl obecný Foeniculum vulgare

FENYKL OBECNÝ

Foeniculum vulgare

Nenápadná rostlina tlumící křeče a nadýmání při zažívání u dospělých i dětí, jejíž účinky znali již vyspělé kultury ve starověku. Od této doby se využívá i u kojících žen pro zvýšení laktace.

Účinky

Fenyklová semena obsahují hlavně silici s anetholem, fenchonem, feniculinem, karvolem a dalšími terpeny, sacharidy, bílkoviny, mastný olej, pektin, škrob a estragol. Díky estragolu, což je látka podobná ženským hormonům se používá ke zvýšení tvorby mateřského mléka. Ostatní látky mají vynikající protikřečový, protinadýmavý a močopudný účinek, podporují trávení a vykašlávání. Hlíza fenyklu sladkého obsahuje velké množství draslíku, betakaroten, vlákninu, 12 stopových prvků, vitamín C a aminokyseliny. Pomáhá lidem s nadváhou při hubnutí.

Popis

Dvouletá bylina dosahující druhým rokem 1,5 až 2 metry. Má rozvětvenou lodyhu s opadavými řapíkatými listy, které jsou střídavé a 2x až 3x zpeřené. Květenství tvoří okolíky. Květy v okolíku jsou drobné a mají žlutou barvu. Kvete v červenci až v září.  Semena sbíráme v srpnu druhého roku ve žlutozelené zralosti. Jsou ovšem běžně dostupné v lékárnách i obchodech s bylinkami.

Užívání

Fenykl se užívá v čajových směsích nebo samostatně jako čaj, masážní olej nebo éterický olej v aromaterapii. Vnitřně fenyl pomáhá při hlenovitém kašli a nemocech dýchacích cest, při nadýmání zvracení a při potížích s trávením. Zevně se používá odvar k výplachům očí. Éterický olej má sladkou anýzovou vůni a v aromaterapii se využívá při potížích se zažíváním, při nevolnostech, zácpě, nadýmání, edémech, zánětech močového měchýře, nadváze a pro zvýšení laktace. Smíchaný s nosným olejem je ideální na masáže bříška u kojenců proti nadýmání. Smíchaný s vodou slouží zevně k léčbě plísňových onemocnění kůže a sliznic.

Kontraindikace

Éterický olej by se neměl používat prvních 5 měsíců těhotenství. Silnější dávky a dlouhodobé vnitřní užívání může vyvolat podráždění ledvin, žaludku a střev, projevující se bolestmi.

Tip

Čaj na podporu laktace: 1 lžičku podrceného semínka vložíme do 300ml studené vody a necháme přejít varem, poté ještě asi 10min louhujeme, scedíme a pijeme 1 sklenici po obědě a po večeři. Čaj si připravujeme vždy čerstvý.