Jeřáb ptačí Sorbus aucuparia

JEŘÁB PTAČÍ

Sorbus aucuparia

Ve starověku kultovní strom zasvěcený bohu Hromu nebo sv. Bartoloměji měl až zázračnou moc. Dnes nedoceněný a málo v lidovém léčitelství využívaný strom, jehož plody obsahují dvakrát více vitamínu C než citrony, a které pomáhají při močovém písku.

Účinky

Plody – jeřabiny obsahují značné množství vitamínu C, vitamín B a P a provitamín A, cukry, organické kyseliny, třísloviny, silice, flavonoidy, hořčiny a pektiny. Mají protirevmatický účinek, rozrušují a vyplavují močový písek a pomáhají při ledvinových nemocech. Podporují trávení a vylučování žluče převážně u starších lidí. Mají projímavý i protiprůjmový účinek a krev stavící a močopudný účinek. Odstraňují únavu. Květy obsahují ženským hormonům podobné látky a užívají se při hormonálních potížích.

Popis

Jeřáb ptačí je statný strom dosahující výšky až 16 metrů rostoucí po celé Evropě, severní Asii a severní Americe. Má hladkou šedohnědou kůru. Listy jsou střídavé řapíkaté lichozpeřené po 9 až 21 lístcích. Lístky mají podlouhle kopinatý tvar a pilovitý okraj, jsou lysé. Květy jsou pětičetné, smetanově bílé a vytvářejí kompaktní chocholičnaté laty kvetoucí v květnu a v červnu. Plodem jsou oranžové až červené kulaté malvičky dozrávající na podzim. Sbíráme plody v září a říjnu a také květy v době květu.

Užívání

Plody se používají k přípravě léčivých čajů pro velký obsah vitamínů při chřipkovém nachlazení, při nemocech močového ústrojí, dají se kompotovat nebo zalít rumem a dochutit cukrem nebo macerovat ve víně. Dají se jíst i čerstvé při zácpě, ale pouze v malém množství a při akutním problému. Květy jeřábu se užívají zevně ke koupelím při atopických ekzémech a v ženském lékařství je lze vnitřně ve formě čaje použít při nedostatku ženských pohlavních hormonů nebo při nestabilním menstruačním cyklu. Z jeřabin se vyrábí lihové tinktury či šťávy. Využívají se i v gastronomii.

Kontraindikace

Děti a těhotné ženy nesmí konzumovat syrové jeřabiny. Konzumace většího množství čerstvých plodů se nedoporučuje, může přivodit lehčí otravu. Tepelnou úpravou však tyto vlastnosti ztrácí.

Tip

Jeřabinové víno: čerstvé trochu podrcené jeřabiny zalijeme dvojnásobným množstvím bílého vína. Necháme je macerovat 14 dní za občasného protřepání. Poté přecedíme a nalijeme do demižonů nebo skleněných lahví. Víno pijeme ráno a večer po 100ml.