Alchemilla vulgaris
Kontryhel patří mezi to málo léčivých bylin, které můžeme nazvat ryze ženskými. Již od středověku, kdy byl zasvěcený Panně Marii, je používán k léčení ženských potíží.
Účinky
Mezi účinné látky kontryhelu patří třísloviny, hořčiny, silice, kyselina salicylová, minerální látky a vitamín C. Kontryhel působí protizánětlivě, svíravě, močopudně a má stahující účinek. Tlumí gynekologické krvácení a menstruační bolesti a je vhodný i v období klimakteria, kdy příznivě ovlivňuje s ním spojené potíže.
Popis
Vytrvalá rostlina s dřevnatým oddenkem, ze kterého vyrůstají květní lodyhy dosahující 10 až 30 cm a četné dlouze řapíkaté, dlanitě laločnaté listy, na rubu leskle chlupaté, v mládí nálevkovitě složené. Uprostřed mívají kapku rosy, kterou si rostlina vytváří sama. Lodyžní listy jsou přisedlé. Květy jsou žlutozelené, drobné a nenápadné, uspořádané do vrcholičnatých květenství. Kontryhel kvete od dubna do srpna. Sbírá se kvetoucí nať od dubna do června.
Užívání
Sušená nať se užívá vnitřně i zevně. Vnitřně ve formě samostatného nálevu/čaje (3x denně šálek) na bolestivou menstruaci, na posílení děložního svalstva v těhotenství, na podporu zavinutí dělohy a zvýšení laktace po porodu, při klimakteriu, zánětu vaječníků nebo v čajových směsích při slabém těhotenském krvácení a na podporu plodnosti u žen. Také lze pít při průjmech, na čištění pleti a krve, při nespavosti. Zevně se používá silný odvar jako kloktadlo po vytržení zubu, do koupelí pro slabé děti, kde posiluje svalstvo, a při zánětech vaječníků, hemeroidech a bílém výtoku k vnitřnímu užití i jako podpůrné sedací koupele. Šťávu z čerstvých listů lze použít jako první pomoc při krvácení z nosu.
Kontraindikace
Bylinka nemá nežádoucí účinky a při běžném dávkování se může pít i delší dobu.
Tip
Čajová směs na podporu ženské plodnosti: 5 dílů natě kontryhele, 2 díly natě řebříčku a 2 natě šalvěje smícháme a uložíme do plátěného pytlíku nebo dobře uzavíratelné nádoby. 2 lžíce směsi přelijeme 0,5l vroucí vody a necháme 10 min louhovat, přecedíme a přidáme 20kapek tinktury ze jmelí. Pijeme 3x denně po třetině množství.
Zdroj: Staňková-Kröhnová M.: Bylinky pro děti a maminky, Grada Publishing a.s. 2009. ISBN 978-80-247-2312-9
Andrejev A., Barinov V.: Lékárna na dosah ruky, Lidové nakladatelství 1987.
Dugas. A. a D.: Babiččiny bylinky, Ottovo nakladatelství 2002. ISBN 80-7181-695-5