Dárek předplatitelům, nástěnný kalendář 2025

Kozlík lékařský

Valeriana officinalis

Mimořádně silná, charakteristicky zapáchající bylina pomáhající mimo jiné při nervozitě, poruchách spánku a vyčerpanosti.

Účinky

Kozlík obsahuje hlavně silici, s průměrným obsahem 1,5%, s pinenem, bisabolenemm kurkumenem a terpenickými alkoholy, dále organické kyseliny, cukr, slizovité látky, třísloviny, hořčiny a alkaloidy. Kozlík uklidňuje nervy a stabilizuje nervovou soustavu. Může přispívat svým uklidňujícím účinkem ke zmírnění mnoha druhů bolesti.

Popis

kozlik koren kopieVytrvalá rostlina se vzpřímenou, rýhovanou až 150cm vysokou lodyhu zakončenou plochým chocholičnatým květenstvím. Květenství tvoří drobné bílé nebo narůžovělé květy. Kvete od června do srpna. Listy jsou dvojí. Spodní jsou řapíkaté, lichospeřené a vrchní jsou vstřícné a přisedlé. Celá rostlina má svůj charakteristický zápach. Kozlík vytváří krátký komůrkatý oddenek se svazkem drátovitých kořenů. Roste v celém mírném pásmu Evropy a Asie na vlhkých loukách, u potoků, podél řek a rybníků. Pro průmyslové zpracování se pěstuje v polních kulturách. Sbírá se oddenek s kořeny na podzim po ukončeném vegetačním období. Lze koupit ve formě tinktury, což usnadňuje sběr i sušení, protože kozlíková vůně silně vzrušuje kočky a láká je.

Užívání

Kozlíkový oddenek se užívá vnitřně ve formě studeného macerátu nebo tinktury. Je obsažen v mnoha přípravcích od čajů, přes tabletky po kapky dostupných v lékárnách. Ve vyšších dávkách kozlík tlumí centrální nervovou soustavu (CNS), při nižších dávkách naopak CNS povzbuzuje. Je uznávaným prostředkem proti nespavosti, při žaludečních a střevních potížích nervového původu, proti stresu, předrážděnosti, nervové a psychické vyčerpanosti, pomáhá při srdeční neuróze a uvolňuje křeče způsobené nervozitou.

Kontraindikace

Těhotné by kozlík užívat neměly, protože může poškodit srdce dítěte. V předepsaných dávkách nemá vedlejších účinků. Přesto by se neměl užívat dlouhodobě a při užívání dělat pár dnů pauzu.

Tip

Studený macerát: 1 kávovou lžičku sušeného oddenku přelijeme  250ml studené vody a necháme se 8 až 12 hodin, (ideálně přes noc) macerovat. Poté slijeme a můžeme přidávat k nálevu/čaji ze směsi podobně působících bylin např. meduňka, máta, chmel, levandule. Proti nervozitě pijeme 3x denně.


Zdroj: Andrejev A., Barinov V.: Lékárna na dosah ruky, Lidové nakladatelství 1987.
Dugas. A. a D.: Babiččiny bylinky, Ottovo nakladatelství 2002. ISBN 80-7181-695-5