Dárek předplatitelům, nástěnný kalendář 2025

Lípa srdčitá

Náš národní strom, lípa srdčitá (Tilia cordata) je mezi bylinkáři ceněný nejen pro svou symboličnost a krásu, ale také pro léčivé vlastnosti svých květů. Lipové květy se totiž v lidové medicíně již po staletí využívají pro úlevu od příznaků horečnatých onemocněních z nachlazení – rýmy, kašle, zánětu průdušek, chřipy, angíny atd. – onemocnění ledvin a močového měchýře a při žaludečních či střevních kolikách. Čím to, že lipové květy pomáhají právě s těmito problémy? A jak je můžeme užívat, aby podpořily naše zdraví? Pojďme se na to podívat.

Úleva při chřipce a nachlazení

Lipové květy obsahují sliz, který zmírňuje kašlací reflex, a také flavonoidy, které zmírňují zánět a bolest v krku. Saponiny, taniny a esenciální oleje, které také obsahují, pomáhají rozpouštět hleny a podporovat pocení. Právě tyto látky z lipových květů dělají ideální doplněk léčby při onemocnění z nachlazení.

Močopudné účinky

Flavonoidy obsažené v lipových květech mají vedle účinků na horní dýchací cesty také účinky na ledviny a močový měchýř. Působí totiž močopudně, takže stimulují funkci těchto dvou orgánů při tvorbě moči a vylučování toxinů z těla.

Úleva od žaludečních a střevních kolik

Slizy a taniny obsažené v lipových květech obalují a chrání podrážděnou sliznici žaludku a střev, čímž tlumí bolest a zánět spojený s kolikami.

Jak květy lípy užívat

Připravte si čaj tak, že zalijete 2–3 čajové lžičky sušených lipových květů 250 ml horké vody a necháte louhovat 10–15 minut. Tento čaj můžete pít až třikrát denně, zvláště během chřipkové sezóny.

Možné vedlejší účinky

Lípový čaj je obecně považován za bezpečný, avšak jako každý bylinný přípravek může u některých jedinců vyvolat alergické reakce. Je doporučeno konzultovat jeho užívání s odborníkem, zejména pokud se vás týká těhotenství, kojení, nebo užíváte jakékoli léky.

Závěrem

Květy lípy srdčité se nejlépe využívají při léčbě chřipky, onemocněních ledvin či kolikách. V tomto ohledu představují přírodní doplňkovou léčbu při užívání farmaceutik, stejně jako všechny ostatní léčivé bylinky. Náš národní strom nám tedy dodává nejen hrdost ale i zdraví!

Zdroje

Cittan, M., Altuntaş, E., & Çelik, A. (2018). Evaluation of antioxidant capacities and phenolic profiles in Tilia cordata fruit extracts: A comparative study to determine the efficiency of traditional hot water infusion method. Industrial crops and products122, 553-558.

Wissam, Z., Bushra, J., Zein, N., & Saleh, D. (2017). Extracting and studying the antioxidant capacity of polyphenols in dry linden leaves (Tilia cordata). Journal of Pharmacognosy and Phytochemistry6(3), 258-262.

Negri, G., Santi, D. D., & Tabach, R. (2013). Flavonol glycosides found in hydroethanolic extracts from Tilia cordata, a species utilized as anxiolytics. Revista Brasileira de Plantas Medicinais15, 217-224.