Máta klasnatá

Máta klasnatá (Mentha spicata), někdy také známá pod anglickým názvem „spearmint“, je příjemně aromatická bylina, která do každého pokrmu nebo nápoje (nebo žvýkaček) vnese nádech chladivé mátové chuti. Její prospěšnost však daleko přesahuje obor potravinářství. Je totiž plná zdraví prospěšných látek, které lze využít v léčitelství. Jaké účinky má na naše zdraví? A jak ji můžeme nejlépe užívat?

Úleva pro trávení

Stejně jako její příbuzná, máta peprná, je i máta klasnatá jemným a účinným prostředkem proti různým zažívacím potížím, včetně plynatosti, nadýmání a nevolnosti. Její karminativní vlastnosti pomáhají zklidnit trávicí systém a podporují zdravé trávení.

Hormonální rovnováha

U žen, které se potýkají s hormonální nerovnováhou, jako je například syndrom polycystických vaječníků (PCOS), se prokázalo, že čaj z máty klasnaté pozitivně působí na snížení nadměrné hladiny androgenů, což pomáhá zmírnit příznaky, jako je například nežádoucí růst chlupů.

Bystrost a snížení stresu

Osvěžující vůně máty klasnaté může pomoci zbystřit mysl a snížit hladinu stresu. Její přírodní sloučeniny mají uklidňující účinek na mysl, což usnadňuje relaxaci a posiluje soustředění.

Jak užívat mátu klasnatou?

Čaj

Uvaření šálku mátového čaje je jedním z nejjednodušších způsobů, jak využít blahodárné účinky této byliny.

Za akčních 117,-

Ať už použijete čerstvé nebo sušené lístky, mátový čaj může být uklidňující pomůckou pro trávení a uklidňujícím nápojem k relaxaci.

Přidání čerstvých listů do pokrmů

Čerstvé listy máty klasnaté přidejte do salátů, jogurtů nebo koktejlů. Dodají vám osvěžující chuť a zvýší nutriční hodnoty jídla. Z máty lze také připravit aromatické pesto.

Esenciální olej

Použití esenciálního oleje z máty klasnaté v difuzéru může naplnit váš domov její povznášející vůní. Může pomáhat udržovat vaši mysl bystrou a zklidněnou. Lze jej také zředit s nosným olejem a aplikovat lokálně, pokud hledáte chladivý, zklidňující účinek.

Závěr

Máta klasnatá je možná nejznámější pro svou osvěžující vůni a chuť, ale její zdravotní účinky jsou stejně působivé. Nabízí řadu zdravotních účinků, od podpory trávení a vyrovnávání hormonů až po zlepšení duševní pohody. Zařazení máty do každodenní rutiny, ať už prostřednictvím čaje, jídla nebo aromaterapie, může povznést vaši celkovou duševní i tělesnou pohodu.