Sedmikráska chudobka

Sedmikráska chudobka (Bellis perennis), také sedmikráska obecná a lidově někdy chudobka, je drobná rostlina, která se často objevuje na loukách a trávnících po celém Česku. Přestože je často přehlížena jako obyčejný plevel, její květ má bohaté využití v lidovém léčitelství a nabízí řadu zdravotních účinků.

Léčivé účinky sedmikrásky

  1. Protizánětlivé účinky: Flavonoidy, triterpenoidy a saponiny obsažené v sedmikrásce redukují záněty v těle, což může být užitečné při léčbě artritidy, revmatismu a jiných zánětlivých onemocnění.
  2. Hojivé účinky: Externě aplikovaná v podobě mastí nebo balzámů může podporovat hojení ran, škrábanců a modřin.
  3. Antiseptické účinky: Antiseptické vlastnosti označují schopnost potlačovat růst mikroorganismů (např. bakterií a plísní) na živých tkáních, což pomáhá předcházet infekci a podporuje hojení. V sedmikrásce jsou tyto vlastnosti způsobeny přítomností saponinů a flavonoidů, které tímto přispívají k ochraně kůže a sliznic před patogenními mikroby.

Jak užívat sedmikrásku

Čaj: Čaj ze sedmikrásky se připravuje z čerstvých nebo sušených květů. Lžíci květů zalijte šálkem horké vody a necháte louhovat 10 minut. Pijte 2-3 krát denně pro podporu trávení nebo jako relaxační nápoj.

Mast: Mast ze sedmikrásky se hodí na modřiny a škrábance. Můžete si ji vyrobit následujícím způsobem: nejprve macerujte čerstvé nebo sušené květy sedmikrásky v nosném oleji (například olivovém nebo slunečnicovém) po dobu 2-3 týdnů na slunném místě, poté olej sceďte a zahřejte s přiměřeným množstvím včelího vosku, dokud se vosk nerozpustí. Směs promíchejte, nalijte do čistých nádob a nechte ztuhnout, aby se vytvořila konzistentní mast, která je připravena k použití na kůži.

Tinktura: Květy sedmikrásky můžete také macerovat v alkoholu (40-50%) po dobu 3-4 týdnů, scedit a užívat několik kapek denně pro její protizánětlivé, antiseptické, a hojivé vlastnosti.

Závěr

Sedmikráska obecná nabízí mnoho léčivých účinků, od protizánětlivých až po podporu hojení kůže. Ačkoliv je často považována za běžný plevel, její medicínské využití je široké. Jako u všech bylinných léčiv, i u sedmikrásky je však důležité konzultovat její užívání s odborníkem, zejména pokud se vás týká těhotenství, kojení, nebo užíváte léky.

Zdroje

Albien AL, Stark TD. (Bio)active Compounds in Daisy Flower (Bellis perennis). Molecules. 2023 Nov 22;28(23):7716. doi: 10.3390/molecules28237716. PMID: 38067445; PMCID: PMC10707873.

Karakas, F. P., Turker, A. U., Karakas, A., Mshvildadze, V., Pichette, A., & Legault, J. (2017). In vitro cytotoxic, antibacterial, anti-inflammatory and antioxidant activities and phenolic content in wild-grown flowers of common daisy—A medicinal plant. Journal of herbal medicine8, 31-39.

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-9/wild-daisy