Třapatka nachová Echinacea purpurea

TŘAPATKA NACHOVÁ

Echinacea purpurea

Třapatka je u nás známější pod svým latinským názvem Echinacea. Původně indiánská bylina ze Severní Ameriky u nás zdomácněla a pěstuje se běžně na zahradách i jako okrasná rostlina. Je jedinečnou bylinkou se schopností zvyšovat imunitu.

Účinky

Obsahuje estery mastných kyselin, polysacharidy, echinadiol, silici, třísloviny a další. Má antibiotické, antibakteriální a protivirové účinky. Zvyšuje obranyschopnost organismu, pomáhá při žilní nedostatečnosti, hemeroidech a jiných žilních chorobách.

Popis

Vytrvalá rostlina se silným kořenem, ze kterého vyrůstají přímé, drsně chlupaté lodyhy dosahující výšky až 1 m. Listy jsou řapíkaté, kopinatě vejčité, s pilovitým okrajem a chlupaté. Květní úbory, složené s trubkovitých květů na květním lůžku a z jazykových okrajových nachových květů, jsou umístěny na koncích lodyh. Střední květy jsou pichlavé, podobné bodláku. Kvete od července do září. Sbírá se kořen na podzim po odkvětu rostliny a květ a list v době kvetení.

Užívání

Echinacea se užívá vnitřně ve formě čaje ze sušených nebo čerstvých květů a listů, ve formě lihové tinktury a průmyslově vyráběných doplňků stravy: sirupů, tabletek a pastilek. Používá se hlavně v období nachlazení a chřipek, při žilní nedostatečnosti, křečových žilách a bércových vředech. Čaj se doporučuje užívat v době těhotenství a při poruchách činnosti jater, i když je méně účinný. Tinktura obsahuje alkohol, ale je účinnější než jiné formy pro vnitřní užití. Pro děti je nejvhodnější echinaceový sirup. Pro posílení imunity je dobré podávat dlouhodobě v doporučeném dávkování. Zevně jako obklady hojí rány a kožní infekce a plísně.

Kontraindikace

Děti do 12 let by měly užívat pouze ve formě čaje, cucavých pastilek nebo ve formě sirupu. Vždy je nutné přečíst si informace o užívání a kontraindikacích na průmyslově vyráběných doplňcích stravy.

Tip

Domácí tinktura z třapatky: vezmeme 100g pokrájených kořenů nebo 113g květů, případně 125g listů z čerstvé rostliny a naložíme do zavařovací sklenice do 500 ml 60% lihu. Uzavřeme sklenici a za občasného protřepání louhujeme 7 dnů při pokojové teplotě. Osmý den přefiltrujeme do skleněných tmavých lahviček. Užíváme preventivně 1 čajovou lžičku na lačno tj. 30min před jídlem nebo 1 hodinu po něm.