Bylinky Revue 11-12/2020

Kód: BR-1112-2020
Neohodnoceno
Značka: Bylinky revue
119 Kč
Skladem (> 5 ks)

Bylinky revue jsou pravidelné knížky, přinášející radost a zároveň jedinečné informace ze světa bylinek. Najdete v nich tradiční a dávno zapomenuté znalosti našich předků i poslední poznatky dnešní vědy.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Bylinky revue je pravidelně vycházející nezávislou publikací, bez finanční podpory sponzorů, reklam nebo státních či evropských dotací. Také proto přináší mnohem kvalitnější obsah, pocházející od nezávislých emancipovaných autorů.

---

Vážená bylinkářko, milý bylinkáři,

ano, v listopadu se má obracet a kypřit půda; nabírat ji plným rýčem, to je tak chutný a labužnický pocit, jako byste nabírali plnou sběračkou, plnou lžicí jídlo. Dobrá půda, tak jako dobré jídlo, nesmí být ani příliš mastná, ani těžká, ani studená, ani tuze mokrá, ani tuze suchá, ani mazlavá, ani tvrdá, ani kruchá, ani syrová; má být jako chleba, jako perník, jako buchta, jako kynuté těsto; má se rozsejpat, ale nemá se drobit; má pod rýčem rupnout, ale nemá mlaskat; nemá dělat lavice, ani hlavy, ani plástve, ani knedlíky, nýbrž když ji plným rýčem obrátíte, má libostí vzdychnout a rozpadnout se v hroudy a krupičkovou prsť. Toto pak jest půda chutná a jedlá, vzdělaná a šlechetná, půda hluboká a vlahá, propustná, dýchající a měkká, zkrátka dobrá půda, tak jako jsou dobří lidé; a jak známo, v tomto slzavém údolí už není nic lepšího.

Baže, v prosinci už je všechno hotovo. Až do této doby ryl, kopal a kypřil, převracel, mrvil a vápnil, prosypával půdu rašelinou, popelem a sazemi, ořezával, sil, sázel, přesazoval, dělil, kladl do země cibulky a vyndával na zimu hlízy, kropil a proléval, sekl trávu, plel, kryl kytky chvojím nebo jim přihrnul ke krčku půdy; toto všecko dělal od února do prosince, a teprve teď, když mu zahrádka zapadla sněhem, si vzpomíná, že na něco zapomněl: podívat se na ni. Neboť vězte, že na to neměl pokdy. Když se v létě běžel podívat na kvetoucí encián, musel se cestou zastavit, aby vytahal z trávy plevel. Když se chtěl pokochat krásou rozkvetlých delfinií, shledal, že jim musí dát hůlky. Když mu rozkvetly astry, běžel pro konev, aby je zalil. Když mu kvetl flox, vytahoval pejřavku; když mu kvetly růže, koukal, kde jim má ořezat vlky nebo potírat padlí; když mu vykvetly chryzantémy, vrhl se na ně s motykou, aby jim zkypřil slehlou půdu. Co chcete, pořád bylo co dělat; copak můžeš strčit ruce do kapes a jen tak okukovat, jak to vypadá?

Přeji vám společně se zahradníkem Karla Čapka hodně zdraví, štěstí a lásky.
podpis-ales-web
Aleš Vodička, vydavatel.

---

OBSAH

- Bylinková lékárna Říčany
- Slzovka obecná
- Přírodní cesty ke zlepšení soustředění
- Tři domácí sirupy proti chřipce a nachlazení
- Chřipka, sezónní strašák
- Jak zmírnit horečku
- Kuchyňská trojka proti chřipce
- Artyčok kardový
- Černý jeřáb, nenápadný léčitel
- Pečené čaje
- Na rýmu jedině rýmovník
- Příroda a my. Palmový olej, výnosný byznys, přírodní pohroma. Existují alternativy?

 ---

KONTAKT, PŘEDPLATNÉ
Tel.: +420 225 985 225
SMS: +420 605 202 115
E-mail: bylinky@send.cz

Bylinky Revue, s.r.o.
Rybná 14, P.O.Box 12, Praha 1