Jitrocel - list

Kód: 4522
57 Kč
Skladem (3 ks)

Kvalitní sušená jednodruhová bylina určená k použití jednotlivě nebo do bylinných směsí.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Balení: 30 g

JITROCEL KOPINATÝ

Plantago lanceolata

První pomoc při odřeném koleni, řezné ráně, popálení kopřivou či bodnutí hmyzem nám poskytuje tato nenápadná léčivka rostoucí jako plevel na zahradách, u cest nebo na loukách. Jitrocel se používal lékaři již ve starém Řecku i na mnoho jiných chorob.

Účinky

Listy jitrocele obsahují glykosid aukubin, slizovité látky, třísloviny, hořčiny, kyselinu křemičitou a vitamín C. Má excpektorační účinky, pomáhá napěnit hleny a tím usnadňuje odkašlávání a díky vysokému obsahu aukubinu i účinek antimikrobiální, zejména proti různým druhům rodu Staphylococcus. Podporuje trávení a působí jako přírodní antibiotikum.

Užívání

Jitrocel se užívá ve formě čaje, čajových směsí, sirupu, obkladů a čerstvý. Vnitřně pomáhá při hlenovitém kašli, zahlenění průdušek a plic, při zánětu žaludku a střev, pomáhá při vředových chorobách žaludku, tlustého střeva a dvanácterníku, podporuje trávení, čistí močové cesty a krev. Zevně se používá čerstvý nebo ve formě odvaru. Obklady z odvaru se přikládají na oči při zánětu spojivek, spařené čerstvé listy se používají jako obklad při zánětech nehtového lůžka, čerstvé pomačkané listy hojí a čistí rány, pomáhají při bodnutí hmyzem a popálení kopřivou. K čistění řezných poranění, oděrek, u vředů a hnisavých ran je lepší použít listy jitrocele většího, který lépe likviduje bakterie způsobující hnisání. Poté na scelení rány přikládáme listy jitrocele většího.

Kontraindikace

Jitrocel nemá vedlejší účinky, a proto se může používat bez obav delší dobu.

Tip

Jitrocelový sirup proti kašli, na čištění krve a slabý žaludek: 300g čerstvých jitrocelových listů rozmixujeme nebo umeleme na masovém mlýnku na kaši a svaříme s 300ml vody, 300g cukru a 150g medu. Vaříme na mírném ohni asi 10 minut. Ve chvíli kdy sirup zhoustne, plníme ho do tmavých skleněných lahviček. Skladujeme v chladu. Užíváme 1 lžíci několikrát denně.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: