Levandule lékařská - květ

Kód: 4504
78 Kč –52 %
levandule kvet
78 Kč –52 % 37 Kč
Skladem (1 ks)

Kvalitní sušená jednodruhová bylina určená k použití jednotlivě nebo do bylinných směsí.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Balení: 30 g

LEVANDULE LÉKAŘSKÁ

Lavandula vera

Nezaměnitelná vůně levandule i její účinky jsou známé již z dob Římské říše. Pomáhala odhánět hmyz a zápach. Dnes se využívá hlavně jako přírodní sedativum, analgetikum a při výrobě parfémů a voňavek.

Užívání

K léčebným účelům se používá ve formě čaje, čajových směsí, lihové tinktury, oleje, éterického oleje i homeopatik. Užívá se vnitřně i zevně. Při vnitřním užití zklidňuje, pomáhá ke kvalitnějšímu spánku, uklidňuje křeče při trávení, povzbuzuje slinivku, působí antibioticky, stimuluje menstruaci, tlumí migrény a bolesti hlavy psychického původu a uklidňuje nervy. Zevně se levandule přidává do koupelí k léčení ekzémů, revma, při unavených nohou a k oplachování vlasů při lupech. Silný odvar slouží jako kloktadlo. Éterický olej se využívá v aromaterapii, pouze krátkodobě, kde působí analgeticky a sedativně, snižuje krevní tlak, zklidňuje hysterii, je pomocníkem při nespavosti, pomáhá při nevolnosti a zvracení, při porodu, zevně slouží k ošetření oděrek a ran, k masážím při pohmožděninách, revmatismu a artritidě a jako prostředek v boji proti vším. K masážím po úrazech, při vykloubeních, natržených svalech, zánětech svalů a nervů lze použít i levandulový olej doma připravený. Sušená bylinka spolu s kozlíkem, chmelem a meduňkou vložená do plátěného pytlíku a položená k hlavě napomáhá klidnějšímu spánku.

Kontraindikace

Éterický olej se smí používat pouze krátkodobě. V těhotenství se nesmí levandule používat první 4 měsíce. Také by se neměla kombinovat s léky obsahující jó a železo, opatrně při chemoterapii a při nízkém krevním tlaku. V silných dávkách omamuje. Při vnitřním podání pozor na předávkování.

Tip

Levandulový olej: do 500 – 700 ml olivového nebo mandlového oleje sypeme za stálého míchání pokrájené čerstvé nebo sušené květy levandule a to do doby než získáme homogenní, hustou, ale stále tekoucí hmotu. Přelijeme do vhodné nádoby a necháme stát na tmavém místě 6 – 8 týdnů. Občas promícháme. Po uplynutí doby přecedíme, bylinky zahřejeme a ještě z nich vymačkáme zbytky oleje. Nalijeme do tmavých lahviček. Používáme zevně k masážím nebo k potírání bolavých míst. Při bolestech hlavy potíráme spánky a užíváme i vnitřně 10 kapek na lžíci a zapijeme teplým čajem.

Podrobné informace najdete v našem Bylinkovém lexikonu: https://bylinkyrevue.cz/bylinky/levandule-lekarska/

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: