Mateřídouška - nať

Kód: 4549
47 Kč
Skladem (>5 ks)

Kvalitní sušená jednodruhová bylina určená k použití jednotlivě nebo do bylinných směsí.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Balení: 30 g

MATEŘÍDOUŠKA ÚZKOLISTÁ

Thymus serpyllum

Douška mateří, duše Panny Marie, láska svatého Jana, mateřinka jsou jen některé lidové názvy této kouzelné bylinky, které odráží její léčivé vlastnosti. Bylina s typickou vůní a s dlouhodobou tradicí nejen u nás hojí, uklidňuje a zlepšuje spánek stejně jako náruč maminky.

Užívání

Mateřídouška se užívá vnitřně ve formě čaje/nálevu při bolestivé menstruaci, kašli, při zápachu z úst, pro zastavení škytání, proti nadýmání, při odvykání kouření a také je součástí mnoha čajových směsí proti kašli, směsí na uvolnění, relaxaci a v dětských čajích proti bolení bříška. V lidovém léčitelství se využívá zevně ke koupelím při celkově slabém organismu, při revmatismu nebo loupání v kloubech. Tinktura, mast, olej a obklady se používají při akné, kožních vyrážkách, bolestech hlavy a na revma. Silnější odvar se používá na oplachování mastných vlasů a pokožky hlavy. Mateřídouškový éterický olej působí antibakteriálně na dýchací cesty, posiluje při únavě, odstraňuje bolest hlavy, rozptyluje smutek a melancholii a zklidňuje nervy. Lze zakoupit mnoho přípravků s obsahem mateřídoušky v lékárnách či specializovaných obchodech.

Kontraindikace

Kontraindikace ani nežádoucí účinky nejsou známy. Neměla by se užívat dlouhodobě.

Tip

Mateřídouškový olej: Mateřídoušku čerstvou nebo sušenou vložíme do láhve se širším hrdlem a zalijeme ji kvalitním za studena lisovaným olivovým nebo slunečnicovým olejem tak, aby hladina oleje sahala asi tři prsty nad mateřídoušku. Necháme louhovat 2 týdny. Po uplynutí této doby je olej připravený k používání na potírání při revmatismu, svalové únavě, proti kožním plísním a podobně.

Podrobné informace najdete v našem Bylinkovém lexikonu: https://bylinkyrevue.cz/bylinky/materidouska-uzkolista/

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: