Podběl - list

Kód: 4534
47 Kč –21 %
podbel list
47 Kč –21 % 37 Kč
Skladem (3 ks)

Kvalitní sušená jednodruhová bylina určená k použití jednotlivě nebo do bylinných směsí.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Balení: 30 g

PODBĚL LÉKAŘSKÝ

Tussilago farfara

Střapaté zlaté hlavičky podbělu vyrážející brzy ze země ukazují přicházející jaro. Podběl používal k léčbě kašle již ve 4. st. př. n. l. starořecký lékař Hippokrates, a i přesto, že se od léčby podbělem ustupuje, je stále vynikajícím prostředkem na všechna onemocnění plic.

Užívání

Užívá se ve formě čaje nebo lépe v čajových směsích na nemoci horních cest dýchacích, při vlhkém kašli k rozpouštění hlenů, při zánětech průdušek, zápalu plic, k léčbě astma, chrapotu a dýchavičnosti. Zevně se používá odvar jako kloktadlo a koupel na špatně se hojící rány a vředová onemocnění. Čerstvé spařené a trochu podrcené listy se přikládají zevně na tmavší stranou na špatně se hojící rány, bércové vředy, mokvající vyrážky, opuchliny, záněty žil, popáleniny, bolavé klouby a artrózu i na bolavá místa při revmatismu a dně. Užívá se krátkodobě.

Kontraindikace

Vyšší dávky mohou spolupůsobit s léky snižujícími krevní tlak nebo posilujícími činnost srdce. Nebezpečné je dlouhodobé používání květů, a přípravků je obsahujících, z důvodu přítomnosti malého množství pyrolizidinových alkaloidů, které jsou ve velmi vysokých dávkách jedovaté. Krátkodobé, a to i samostatné, pití podbělového čaje je neškodné.  Samostatně by podbělový čaj neměli malé děti, těhotné a kojící ženy. V čajových směsích, kde obsah podbělu nepřekročí 15%, by pro ně užívání nemělo být nebezpečné. Sušením se snižuje obsah pyrolizinových alkaloidů.

Tip

Podbělový čaj: 4 čajové lžičky řezaného sušeného listu přelijeme 500  – 600 ml vroucí vody, necháme 15min louhovat, scedíme a pijeme mezi jídly během dne jako denní dávku, ne více. Na zevní použití zdvojnásobíme dávku sušeného listu.

Podrobné informace najdete v našem Bylinkovém lexikonu: https://bylinkyrevue.cz/bylinky/podbel-lekarsky/

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: