Barvy čarují, čarujte s nimi také! Zelená.

banners ALL zelena

Zelená

Zelená barva v nás vyvolává pocit pohody a bezpečí, ale také hravost a kreativitu. Je barvou přírody, symbolizuje nový život a blahodárnou životní energii. Proto má regenerační účinky a dovede nás uklidnit a dodat pocit bezpečí. Zároveň také podporuje schopnost koncentrace a zlepšuje paměť. Se zelenou barvou získáváme energii k tvůrčí práci a ke kreativním nápadům.

Použití a symbolika

Protože je zelená nejvíce rozšířenou barvou na zeměkouli, je lidské oko právě na ni nejcitlivější. Dalo by se říct, že je pro nás symbolem přírodní energie – proto ji hojně využívají ekologická hnutí, která prezentují myšlenky trvale udržitelného rozvoje, a můžeme se s ní setkat i na obalech různých přírodních či bio produktů. Zelená barva znamená bezpečí nebo konec nebezpečí, na semaforu je signálem k volné jízdě. Symbolizuje mládí a energii, ale také nezralost a nezkušenost (zelenáč – greenhorn).

Protože zelená barva přináší regeneraci a uklidňuje, často se používá v nemocničním prostředí jak pro oblečení personálu, tak i pro dekoraci prostor. A energie, která se v ní skrývá, dokáže motivovat i nás – jen si vzpomeňte, co síly v sobě skrývá zelená rostlinka, která se dovede prodrat na světlo i silnou vrstvou asfaltu.

Zelená čerstvost a živost je inspirující a dodává energii všude tam, kde je třeba sršet elánem a novými nápady. Přináší také odpočinek, uvolněnost a svobodu.

Zelená v interiéru

Protože zelenou vnímáme jako barvu, která přináší povzbuzení a dodává nám životní energii, měli bychom ji užít tam, kde chceme povzbudit tělo i ducha. Může být vhodnou barvou do kanceláře, kde chceme aktivně a správně uvažovat. Méně často se používá k prosvětlování nebo k optickému zvětšení prostor.

Především něžné tóny jarní trávy přinesou do našeho interiéru živost a svěžest. Sytě hedvábná zeleň nechá odpočinout unaveným očím a seriózní klid a pohodu můžeme vnímat s temnějšími tóny jedlové zeleni. Zelená použitá v interiéru je důkazem, že uvažujeme nekonvenčně a kreativně, že se nebojíme odlišit nebo odchýlit od zažitých nudných stereotypů. Protože je poměrně výrazná, měli bychom si při kombinování s jinými barvami výsledný efekt vždycky předem vyzkoušet, a to jak za denního, tak i umělého osvětlení.

Kde je zelená vhodná?

Podporuje hravost a kreativitu, proto se může hodit do dětského pokoje, kde bude u školáků stimulovat proces učení a zapamatovávání. Hodí se i do heren v mateřských školách nebo do družin, často se s ní setkáme také v nemocnicích. Ale nemusíme se jí bát ani v domácím zázemí – zelené akcenty použité v obývacím pokoji mohou být nesmírně zajímavé a inspirující. Stejně tak zelená, kterou použijeme v pracovně, nám může přinést gejzíry nových myšlenek a nápadů. A určitě můžeme do zelena tónovat třeba i originálně pojatou koupelnu.

Zelená na oblečení

Zase záleží na odstínu. Tmavé a tlumené tóny jsou nesmírně elegantní, naproti tomu jasné a zářivé světlé (například hrášková) jsou hravé a veselé. Dovolit si je může každý, záleží na náladě a na příležitosti.

banners ALL promo3DO

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení