Barvy čarují, čarujte s nimi také! Žlutá.

banners ALL zluta

Žlutá

Když se podíváme na žlutou barvu, začneme okamžitě vnímat intenzivní, silnou energii, která z ní vyzařuje. Má na nás příznivé, aktivizační účinky. Vyvolává příjemné, veselé a harmonické vnitřní pocity. Protože je pro nás spojena s barvou slunce, ztotožňujeme ji s ním a vnímáme žlutou jako jasnou, teplou a zářivou. Se žlutou se cítíme svobodní a plní elánu.

Použití a symbolika

Lidské oči jsou na žlutou barvu mimořádně citlivé. Proto je často použita tam, kde je potřeba připoutat pozornost nebo varovat (často v kombinaci s černou barvou). Ví to i matka příroda – vzpomeňte si třeba na žlutočerné výstražné pruhy vos a sršňů!

Žlutá se při komunikaci používá všude tam, kde máme být na něco upozorněni. Faulující fotbalista dostane žlutou kartu, taxíky a školní autobusy jsou natřeny žluto, aby byly dobře vidět, žlutou barvu má i dočasná signalizace na silnici. Zkrátka a dobře, žlutá barva říká: pozor, něco se děje!

Všechny pohádky a mýty připisují žlutou či zlatožlutou barvu bohům, symbolizuje moc a sílu, znamená také blahobyt a hojnost.

Žlutá v interiéru

Žlutou vnímáme spíše jako teplou barvu, ale když si představíme třeba ostře žlutý citrón či jemně žlutý vanilkový pudink, vidíme, že může působit i chladně. O to větší jsou pak její možnosti využití i kombinací s jinými barvami.

Žlutá interiér projasní, dodá mu energii a optimistický náboj – ať už se jedná o zlatavý nádech nebo o jemné světle žluté tóny vanilky. Proto je ideální pro tmavší místnost, kterou potřebujeme prosvětlit, nebo pro malou místnost, kterou chceme opticky zvětšit.

Nemusíme se bát žlutou barvu použít i na velké plochy, vždycky bude výsledek příjemný. Pokud použijeme jemně tónovaný podklad, můžeme si dovolit výrazné dekorace v teplých i studených barvách, podle celkového barevného zaměření interiéru. Když koncipujeme barevné kombinace, je vždycky dobré si je vyzkoušet jak za denního, tak i za umělého osvětlení, abychom si byli jisti, že místnost bude vždycky barevně vyznívat tak, jak jsme si přáli.

Kde je žlutá vhodná?

Můžeme s ní zjemnit společné prostory, jako jsou chodby, předsíně či koupelny (tam obvykle volíme spíše neutrální, jemně žluté tóny), ale bude nám hezky i ve žlutě laděné kuchyni nebo ve vesele žlutém dětském pokoji. A určitě se nám bude dobře stolovat, když budeme mít teple žlutou jídelnu, protože žlutá barva podporuje trávení.

Žlutá na oblečení

Výrazné, ostré a studené tóny (citrón) sluší výrazným tmavovláskám, jemnější, jakoby vymyté tóny (vanilkový pudink) spíše něžným blondýnkám. Žlutá se zlatými tóny bude velmi lichotit zrzkám, a to jak světlým, tak i tmavým. Rozhodně však žlutou barvou vyjadřujeme radost a fakt, že se barev nebojíme.

banners ALL promo3DO

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení