Bolesti hlavy: Příčiny, typy a přírodní způsoby úlevy
Bolesti hlavy: Příčiny, typy a přírodní způsoby úlevy
Bolest hlavy patří k velmi častým zdravotním obtížím a zná ji téměř každý z nás. Ve většině případů se jedná o migrénu, tenzní bolesti hlavy nebo může jít o banální komplikaci při poruše dynamiky krční páteře, při viróze, dehydrataci, přepracování a podobně.
PRIMÁRNÍ BOLEST
Největší skupinu (asi 75 procent případů) tvoří takzvané primární bolesti hlavy (například migrény, tenzní bolesti hlavy, chronické bolesti hlavy a další), na kterých se většinou nepodílejí jiná onemocnění. Spolu s cukrovkou, obezitou, vysokým krevním tlakem, srdečním infarktem nebo mozkovou mrtvicí se označují někdy také jako civilizační choroby.
MIGRÉNA
První projevy se mohou vyskytnout v jakémkoli věku. Projevuje se pulzující bolestí na jedné polovině hlavy (nejvíce v oblasti čela, oka, na jednom spánku), někdy s vizuálními poruchami. Záchvat bolesti hlavy při migréně trvá obvykle 4–72 hodin, je doprovázen nesnášenlivostí světla, hluku nebo pachů a může zahrnovat i nevolnosti či zvracení. Někdy bolestem předchází takzvaná aura (předzvěst).
„Uvidíte několik minut zrakový vjem v určité části zorného pole. Oblast se bude lesknout, blikat, vlnit či třpytit. Po několika minutách zmizí a současně či v krátké době nastupuje bolest,“ popisuje MUDr. Jiří Klempíř, Ph.D. z Neurologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy.
Co pomáhá: Při léčbě migrény začneme nejprve tím, co můžeme sami ovlivnit – úprava životního stylu, klidový režim, relaxace, obklady. Rozhodně pak vyzkoušejte kopretinu řimbabu (Pyrethrum parthenium). Odborné výzkumy prokázaly, že až 70 procent pravidelných uživatelů pocítilo znatelné snížení frekvence záchvatů bolesti a její celkové zmírnění. Pokud chceme jako prevenci konzumovat čerstvé listy, postačí jednou či dvakrát denně. Jednodušší je však sáhnout po bylinném výtažku – tinktuře.
Další je devětsil lékařský (Petasites hybridus) – mezi lidmi trpícími na migrény se těší velké oblibě. Díky svým antispazmickým a protizánětlivým vlastnostem přispívá ke snížení četnosti záchvatů i ke zlepšení jejich průběhu.
TENZNÍ BOLESTI HLAVY
Vyznačují se tupou bolestí a někdy i zvýšeným napětím svalů hlavy a krku. Bolesti jsou tlakové nebo svíravé, obvykle bez dalších somatických příznaků. Trvají od půl hodiny do několika dnů a nezhoršují se fyzickou aktivitou. Příčinou bývá hlavně stres, deprese či práce u počítače, která vyvolává poruchu spočívající ve změně napětí a prokrvení krčních a šíjových svalů.
Co pomáhá:
• Máta peprná (Mentha piperita) – je používána již po celá staletí. Právě díky mentolu bývá užívána pro zmírnění bolestí, včetně bolestí hlavy.
• Rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis) – rozmarýnový esenciální olej se při akutní bolesti hlavy mísí s levandulí, eukalyptem a mátou. Rozmarýn stimuluje nervový systém a bolestem hlavy předchází.
CHRONICKÉ DENNÍ BOLESTI
Bolest, která trvá více než patnáct dní v měsíci a jednotlivé ataky trvají déle než čtyři hodiny. Rizikové faktory pro vznik každodenní bolesti hlavy jsou: nadužívání analgetik, poruchy osobnosti (sklony k depresi, úzkosti), vnější stresující faktory (v rodině, v zaměstnání) a menopauza.
Co pomáhá:
• Vrba bílá (Salix alba) – kůra obsahuje salicin, tedy sloučeninu, jež se podobá funkci aspirinu. Ta je zodpovědná za protizánětlivé a bolest mírnící vlastnosti vrbové kůry.
• Meduňka lékařská (Melissa officinalis) – popíjení meduňkového čaje vede k rozšiřování cév a tím přispívá k úlevě od migrény a bolestí hlavy.
SEKUNDÁRNÍ BOLEST
„Na rozdíl od primárních bolestí jsou ty sekundární vyvolány známou příčinou a jsou vždy varovným příznakem jiného onemocnění,“ upozorňuje MUDr. Jiří Klempíř. Jde o velice rozmanitou skupinu bolestí hlavy po stránce lokalizace, intenzity, frekvence a závažnosti.
Varovná znamení:
• Bolest spojená s úrazem hlavy nebo krku
• Bolest spojená s lebečním, krčním, žilním onemocněním
• Bolest během nebo po ukončení užívání různých látek (např. alkohol, analgetika)
• Bolest v souvislosti s onemocněním lebky, krku, očí, zubů nebo záněty dutin
Recepty na čaje proti bolesti hlavy
Pojďme si ukázat, které čaje nám na bolest hlavy nejlépe pomohou.
Kopřivový čaj:
Jednu až dvě čajové lžičky sušené kopřivy spaříme vroucí vodou a necháme čtvrt hodiny louhovat. Pijeme minimálně pětkrát denně.
Čaj ze sporýše:
Zarovnanou polévkovou lžíci sušené natě sporýše zalijeme šálkem vařící vody, necháme deset až patnáct minut ustát a pijeme dva až tři šálky denně, nejlépe po jídle.
Řebříčkový čaj:
Jednu až dvě polévkové lžíce sušené rostliny spaříme vroucí vodou a necháme patnáct minut vylouhovat. Čaj se doporučuje pít maximálně třikrát denně.
Čaj ze zeměžluče:
Jednu rovnou polévkovou lžíci sušené natě zeměžluče zalijeme šálkem vařící vody, necháme deset minut ustát a pijeme dva až tři šálky denně, nejlépe po jídle.
Zdroj: Herbář proti bolesti bylinky revue 10/2015