Šeřík obecný a jeho léčivé účinky

serik obecny

Šeřík obecný je opadavý keř, který může dorůstat do výšky až sedmi metrů. Během jara pak podle druhu vykvétá v bílé, fialové, modré, levandulové, růžové, purpurové a nachové barvě. O pojmenování šeříku se dodnes vedou diskuze, pravděpodobně však jeho název vychází z toho, že se rostlinka nejsilněji rozvoní právě za stmívání, když se šeří.

Šeřík ale není jen keř s úchvatným květenstvím a omamnou vůní. Stejně jako ostatní květy má taktéž symbolický význam. Bílý šeřík odkazuje na první, nevinnou, platonickou lásku. Purpurový odstín symbolizuje vášeň a fialový a růžový šeřík znázorňuje lásku obecně. Jeho vůně má uklidňující schopnosti a příznivě působí na lidskou psychiku. Umí také nádherně stmelovat lidi, zmírňuje následky hádek a je ochráncem našich domovů. Kromě toho má šeřík také spoustu využití v kosmetice i léčitelství. 

Léčivé účinky šeříku

Šeřík se v lidovém léčitelství používal při bolestech hlavy a krku, při zduřených mandlích a revmatismu. Z jeho květů si pak můžete uvařit úžasně voňavý čaj, který vám, mimo již zmíněné, dokáže zklidnit rozbouřený žaludek a zrychlit metabolismus. Působení čaje můžete také podpořit šeříkovými obklady.

Pro přípravu šeříkového čaje budete potřebovat hrst čerstvých nebo sušených květů. Zalijte je 250 ml vroucí vody a nechejte zhruba půl hodiny louhovat.

Obklady pak vyrobíte z čerstvých květů zvlhčených jablečným octem. Květy přikládejte zabalené v bavlněné pleně a vyměňujte je po půl hodině až do odeznění bolesti. 

Šeřík sbírejte začátkem května, v době, kdy je plně rozkvetlý. Drobné kvítky z jeho květenství můžete použít i jako netradiční jedlou ozdobu na saláty i jiné pokrmy – třeba na svatebních dortech vypadají naprosto úchvatně! Navíc se z nich dá vyrobit úžasně vonící šeříkový sirup nebo šeříkové želé, kterými pak můžete dozdobit dezerty nebo zmrzliny. Alergici by si však měli na používání šeříku dávat velký pozor, jelikož právě jeho květy obsahují opravdu velké množství alergenů.

Šeřík v kosmetice

Pro svou silnou a jedinečnou vůni se šeřík používá i v kosmetickém průmyslu, a to hlavně při výrobě parfémů. Díky jeho příznivému působení na psychiku mají parfémy se šeříkem skvělé aromaterapeutické účinky. Vůně šeříku totiž uklidňuje, vytváří přátelskou a otevřenou atmosféru a sbližuje lidi. Mimo to také působí velice smyslně a má silně erotizující účinek. V ajurvédě se pak využívá pro harmonizaci všech sedmi čaker.

Více - Nobilis Tilia Sada Pro okouzlující ženu

 sada pro zenu

Kromě parfémů se éterické oleje ze šeříků přidávají do tuhých či tekutých mýdel, sprchových gelů nebo aviváží na provonění prádla. Další velkou výhodou šeříku je, že má skvělé zkrášlující účinky, působí jako silný antioxidant, bojuje proti účinkům volných radikálů a zpomaluje předčasné stárnutí pleti. Neméně významné jsou i jeho zklidňující a protizánětlivé účinky.

Lahodný šeříkový sirup

Tento sirup je vhodný k přípravě domácí limonády nebo jako přísada do těsta na bábovku. Vyzkoušejte!

Budete potřebovat:

 • 2 hrnky cukru krupice
 • 2 hrnky vody
 • 2 hrnky květů šeříku obraných od větviček
 • šťávu z 1 citrónu

Postup:

Vodu v hrnci smícháme s cukrem a přivedeme ji k varu. Do vroucí cukrové vody pak přidáme omytý šeřík a vše cca 10 minut vaříme. Poté přidáme šťávu z citronu, obsah promícháme a přecedíme přes jemné plátýnko. Ještě zatepla sirup nalijeme do skleněné lahve, kterou necháme otevřenou až do vychladnutí. Nakonec láhev uzavřeme a uložíme do lednice.

Máslové sušenky s šeříkovými květy

Potěšte svoji maminku a upečte jí ke Dni matek tyto skvělé sušenky. Uvidíte, že sklidíte velký úspěch!

Budete potřebovat:

 • 1 hrnek šeříkových květů.
 • 150 g másla
 • 100 g cukru krupice
 • 300 g polohrubé mouky
 • 1 vejce
 • 1 kávovou lžičku vanilkového extraktu
 • ½ kávové lžičky kypřicího prášku
 • špetku soli

Postup:

Změklé máslo ušleháme s cukrem do pěny, přimícháme vejce, vanilkový extrakt a postupně vmícháme mouku promíchanou s kypřicím práškem a solí. Vypracujeme těsto, do něhož lehce zapracujeme květy šeříku. Necháme vše 2 hodiny odležet v lednici, pak vyválíme plát o síle zhruba 1 cm a můžeme vykrajovat kolečka. Na plechu vyloženém pečicím papírem pak pečeme sušenky při 180 °C asi 10 minut.

Vyšlo v Bylinkách 5/2019

BR-0519-800