Vůni levandule těžko odoláte a letním Bylinkám také.

banner-blog-shoptet-fotoBR7

Voňavý levandulový sirup

Budete potřebovat:

- 600 g levandulových květů
- 4 velké citróny
- 4 ks skořicové kůry
- 2 kg cukru
- 2 l vody

Postup:

Květy levandule vložíme do vody a přidáme citrónovou šťávu a skořici. Vše povaříme 15 minut. Potom odstavíme a necháme přes noc odležet. Přecedíme, květy vymačkáme a tekutinu ještě znovu přecedíme přes jemné plátýnko, abychom se zbavili drobných částeček. Přidáme cukr a za stálého míchání rozpustíme. Potom necháme vařit 5 minut. Ještě teplý sirup plníme do lahví a skladujeme v uzavřených lahvích nebo sklenicích v chladu. Můžeme použít do limonády nebo užívat jako prostředek na uklidnění.

---

Letní Bylinky revue je právě v prodejnách tisku

Vážená bylinkářko, milý bylinkáři,

hlavní červencová starost, jak říkal Karel Čapek v Zahradníkově roce, je zalévání a kropení zahrady. Zalévá-li zahradník konvemi, počítá konve tak jako automobilista kilometry. “Uf,” prohlašuje s pýchou rekordmana, “dnes jsem vytahal pětačtyřicet konví.” Kdybyste věděli, jaká je to libost, když chladná voda crčí a šumí na zprahlou půdu; když to v podvečer jiskří na květech a listech přetížených horlivou prškou; když pak celá zahrádka vydechne vlhce a úlevně, tak jako vydechne žíznivý poutník – “Ahahah,” praví poutník stíraje si pěnu z vousů, “to byla hromská žízeň. Hospodo, ještě jednu!” A zahradník běží ještě pro jednu konev na tu červencovou žízeň.

Srpen je obyčejně doba, kdy domácí zahradník opouští svou zahradu divů a jede na dovolenou. Po celý rok sice důrazně hlásal, že letos nepojede nikam, že taková zahrádka je nad každý letní byt a že on, zahradník, není takový blázen a trumbera, aby se někde plahočil ve vlaku a po všech čertech; nicméně když uhodí letní doba, prchá i on z města.

Jednou je moc sucho, jindy zase povodeň, tak už to prostě chodí, dnes i před sto lety. Užijte si léto nejlépe jak můžete, třeba zrovna letos bude to nejhezčí.

Za redakci Bylinek vám přeji pevné zdraví a krásný, prosluněný měsíc,
Aleš Vodička, vydavatel.

---

OBSAH

- Mladý pěstitel Mirek Tomeš. Jinan dvoulaločný – živoucí fosílie.
- Chcete být zdraví? Základ je zdravé střevo!
- 5 receptů pro zdravé střevo
- Test: 20 otázek na zdravé střevo
- Vůně levandule symbol léta
- Bylinková poradna s odborníkem
- Zabalte bylinky na cesty
- Léto – čas léčivých bylinek
- Letní krása a relax s bylinkami
- Lahodný experiment - domácí limonády, které překvapí
- Letní detoxikační dny – jahody, meloun, okurka
- Studené polévky – nejlepší letní občerstvení
- Letní ovocné hodování

 Dárek pro nové předplatitele:

objednat

banner newsletter BR

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení