Anýz vonný

anyz

Anýz vonný (Pimpinella anisum) je rostlina pocházející z východního Středomoří a jihozápadní Asie. Pěstuje se pro svá semena, která se používají jako koření a ochucovadlo v různých kulinářských oborech. Také se tradičně používá i k lékařským účelům pro své zdravotní účinky. Jaké to jsou? A jak anýz můžeme užívat?

Podpora trávení

Anýz je známý svými účinky zmírňujícími plynatost, nadýmání a zažívací potíže. Může také podpořit celkové zdraví zažívacího traktu tím, že podporuje správnou funkci trávicího systému.

Tip redakce: Bylinné kapsle s anýzem na podporu trávení

anyz traveni

Úleva pro dýchací cesty

Anýz může pomoci uvolnit hleny a zmírnit kašel. Často se používá ke zmírnění kašle a ucpaného nosu.

Protizánětlivé účinky

Anýz obsahuje sloučeniny s potenciálními protizánětlivými účinky, které mohou pomoci snížit zánět v těle a zmírnit související příznaky.

Antimikrobiální vlastnosti

Anýz má také antimikrobiální účinky, které mohou přispívat k jeho schopnosti bojovat proti některým bakteriím a plísním.

Úleva od menstruačních příznaků

Tradičně se anýz používá ke zmírnění menstruačních potíží, včetně křečí. Může mít mírné estrogenní účinky, které mohou ovlivňovat hormonální rovnováhu.

Jak anýz užívat?

Chcete-li využít zdraví prospěšných účinků anýzu, zařaďte ho do svého jídelníčku a používejte anýzová semínka do kulinářských pokrmů, bylinných čajů nebo nálevů, abyste ulevili svému zažívání, podpořili dýchací cesty a celkovou pohodu.

Závěrem

Anýz je skvělá, mnohostranná bylinka, která by rozhodně neměla chybět ve vaší domácí bylinné lékarně.