Andělika lékařská

Andělika lékařská (Archangelica officinalis) je vytrvalá bylina z čeledi miříkovitých, pocházející ze severní Evropy. Je známá svými sladce vonícími jedlými stonky a kořeny a také svým vysokým vzrůstem s velkými dvouřadými listy a kulovitými úbory zelenobílých květů. Tradičně se andělika používá v různých formách bylinné medicíny a své místo má i v kulinářských tradicích, zejména ve skandinávských zemích.

Zdravotní účinky

Podpora zažívání

Andělika má karminativní (snižující plynatost) a antispasmodické (snižující křeče) účinky, díky čemuž je prospěšná pro zlepšení zdraví trávicího traktu a zmírnění příznaků, jako je nadýmání, špatné trávení a křeče v břiše.

Zlepšení krevního oběhu

Andělika zlepšuje krevní oběh a někdy se používá při léčbě onemocnění, jako je hypertenze a angina pectoris.

Relaxační účinky

Má mírné sedativní účinky, které mohou pomoci zmírnit stres, úzkost a podpořit lepší spánek.

TIP REDAKCE: Bylinný čaj proti stresu s andělikou

Jak užívat anděliku

Kulinářské využití

Stonky a kořeny anděliky lékařské se mohou kandovat a používat jako ozdoba nebo dochucovadlo dezertů. Listy se někdy používají při přípravě některých rybích pokrmů ve skandinávské kuchyni.

Bylinný čaj

Čaj ze sušeného kořene nebo semen anděliky se pije při zažívacích potížích, na zmírnění příznaků dýchacích cest nebo na snížení stresu.

Tinktury a extrakty

Koncentrované formy anděliky lékařské, jako jsou tinktury nebo extrakty, se používají v kontrolovaných dávkách k léčbě specifických onemocnění, jako jsou zažívací potíže nebo podpora zdraví dýchacích cest.

Závěr

Stejně jako u každého bylinného přípravku je třeba vhodnost jeho užívání konzultovat s lékařem, zejména u osob užívajících léky.