Bazalka pravá (Ocimum basilicum)

Bazalka pravá

(Ocimum basilicum)

Zázračná bylinka, která navodí klid vaší mysli a přinese dobrou náladu. Zmírňuje stres. Působí mírně antibioticky. A navíc výborně chutná.

Účinky

Bazalka je univerzální bylina. Pomáhá při křečích a bolestech zažívacího traktu způsobených plynatostí a špatným trávením. Má protizánětlivé a mírně antibiotické účinky. Dále se používá při migrénách, zklidnění nervů i srdeční činnosti a vlhkém a produktivním kašli.

Popis

Teplomilná letnička dosahující až 30cm. Bazalka pravá má listy krásně jasně zelené, ovšem existuje několik různých druhů bazalek s různě zeleně až do fialova barevnými listy. Má drobná bílá až růžová kvítka a nádherně voní. Vysévá se na jaře a listy otrháváme průběžně dle potřeby během léta.

Užívání

Využívá se v gastronomii, aromaterapii i bylinkářství. V gastronomii se používá bylinka čerstvá i sušená jako koření a dochucovadlo pro své výrazné aroma i chuť. Sušená bylinka se skvěle hodí při potížích se spánkem, v čajových směsích na kašel, proti křečím či bolestech hlavy. Používá se vnitřně jako nálev (čaj) nebo výluh, ocet ke koupelím. Éterický olej z bazalky je vynikající na masáž bolavých zubů, působí antidepresivně, protizánětlivě, podporuje mozkovou činnost, dodává odvahu, posiluje koncentraci a podporuje kojení.

Kontraindikace

Bazalka není vhodná pro těhotné ve formě éterického oleje. Jako čerstvá či sušená bylinka se používat může. Přesto nejen u těhotných žen je třeba dbát na dávkování. Přílišná konzumace bylinky či dlouhodobé vdechování éterického oleje, může vést k nevolnostem či podráždění sliznic či nervových center, kvůli obsahu silic.

Tip

Bazalkový ocet: Do litrové zavařovací sklenice s těsnícím uzávěrem dáme 2 hrsti bazalkových listů, které přelijeme na 40st zahřátým vinným nebo jablečným octem v nejlepší kvalitě. Sklenici uzavřeme a necháme louhovat 2 týdny. Poté bazalku vyndáme a ocet přelijeme do skleněné lahve. Můžeme do ní na okrasu dát snítku bazalky. Uzavřeme a používáme k dochucení jídel nebo ke koupelím.