Divizna velkokvětá Verbascum densiflorum

DIVIZNA VELKOKVĚTÁ

Verbascum densiflorum

Od starověku používaná bylinka na nemoci plic a průdušek. I dnes se používá převážně k léčení chrapotu, vlhkého kašle a při zánětech horních cest dýchacích. Je i skvělým prostředkem k léčbě hemeroidů.

Účinky

Divizna obsahuje velké množství saponinů, slizovité látky, silici, flavonoidy, karoten a cukry.  Díky obsahu slizu a saponinů je vynikajícím prostředkem k uvolnění a rozpouštění hlenů. Je skvělým expektoračním prostředkem. Dále chrání sliznice, čistí průdušky při chrapotu a pískání. Pomáhá při zánětu průdušek, uvolňuje křeče a hojí vředy a rány. Působí protivirově, protizánětlivě a tiší bolest. Má ochlazující a vysušující účinek.

Popis

Jde o statnou dvouletou bylinu, která roste na chudších písčitých, kamenitých půdách po celém našem území. Jde pěstovat i ze semen zasetých na jaře nebo v létě. V prvním roce vytváří jen růžici plstnatých listů s mohutnými kořeny. Ve druhém roce vyhání lodyhu vysokou až 2 metry. Zpravidla se nevětví a ukončuje ji bohaté květenství žlutých květů v lichoklasu. Kvete od června do srpna a během této doby sbíráme okvětní korunky k sušení. Sbíráme v poledne za slunného počasí, neboť květy během odpoledne uvadají a upadnou. Sušíme hned rychle na přímém prudkém slunci nebo v sušičce do 40 stupňů, aby květy nehnědly. Sušené květy jdou zakoupit i v obchodě s bylinkami.

Účinky

Divizna se přidává ve farmaceutickém průmyslu do tzv. plicních čajů běžně dostupných v lékárnách. V lidovém léčitelství se užívá vnitřně v čajových směsích na kašel, astma, chrapot a zánětlivá onemocnění průdušek. Zevně pomáhá odvar z květů jako kloktadlo, do koupelí a na obklady k léčení bércových vředů. Ve formě masti léčí hemeroidy. Čerstvé naklepané a olejem potřené listy pomáhají ve formě obkladů léčit svalové a revmatické bolesti, opuchliny, vředy a špatně se hojící rány. Další léčebné využití divizny je v podobě sirupu a lihové tinktury.

Kontraindikace

Divizna nemá žádné vedlejší účinky. Přesto se nedoporučuje ji užívat dlouhodobě a ve velkých dávkách. Semena jsou prudce jedovatá.

Tip

Olej na zevní použití: čerstvé květy zalijeme olivovým nebo jiným kvalitním olejem a necháme 14 dní na slunci. Poté přefiltrujeme a uchováváme v temnu. Používáme při křečových žilách, otocích a proti bolestem.