Divizna velkokvětá Verbascum densiflorum

DIVIZNA VELKOKVĚTÁ

Verbascum densiflorum

Od starověku používaná bylinka na nemoci plic a průdušek. I dnes se používá převážně k léčení chrapotu, vlhkého kašle a při zánětech horních cest dýchacích. Je i skvělým prostředkem k léčbě hemeroidů.

Účinky

Divizna obsahuje velké množství saponinů, slizovité látky, silici, flavonoidy, karoten a cukry.  Díky obsahu slizu a saponinů je vynikajícím prostředkem k uvolnění a rozpouštění hlenů. Je skvělým expektoračním prostředkem. Dále chrání sliznice, čistí průdušky při chrapotu a pískání. Pomáhá při zánětu průdušek, uvolňuje křeče a hojí vředy a rány. Působí protivirově, protizánětlivě a tiší bolest. Má ochlazující a vysušující účinek.

Popis

Jde o statnou dvouletou bylinu, která roste na chudších písčitých, kamenitých půdách po celém našem území. Jde pěstovat i ze semen zasetých na jaře nebo v létě. V prvním roce vytváří jen růžici plstnatých listů s mohutnými kořeny. Ve druhém roce vyhání lodyhu vysokou až 2 metry. Zpravidla se nevětví a ukončuje ji bohaté květenství žlutých květů v lichoklasu. Kvete od června do srpna a během této doby sbíráme okvětní korunky k sušení. Sbíráme v poledne za slunného počasí, neboť květy během odpoledne uvadají a upadnou. Sušíme hned rychle na přímém prudkém slunci nebo v sušičce do 40 stupňů, aby květy nehnědly. Sušené květy jdou zakoupit i v obchodě s bylinkami.

Účinky

Divizna se přidává ve farmaceutickém průmyslu do tzv. plicních čajů běžně dostupných v lékárnách. V lidovém léčitelství se užívá vnitřně v čajových směsích na kašel, astma, chrapot a zánětlivá onemocnění průdušek. Zevně pomáhá odvar z květů jako kloktadlo, do koupelí a na obklady k léčení bércových vředů. Ve formě masti léčí hemeroidy. Čerstvé naklepané a olejem potřené listy pomáhají ve formě obkladů léčit svalové a revmatické bolesti, opuchliny, vředy a špatně se hojící rány. Další léčebné využití divizny je v podobě sirupu a lihové tinktury.

Kontraindikace

Divizna nemá žádné vedlejší účinky. Přesto se nedoporučuje ji užívat dlouhodobě a ve velkých dávkách. Semena jsou prudce jedovatá.

Tip

Olej na zevní použití: čerstvé květy zalijeme olivovým nebo jiným kvalitním olejem a necháme 14 dní na slunci. Poté přefiltrujeme a uchováváme v temnu. Používáme při křečových žilách, otocích a proti bolestem.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení