Devětsil lékařský Petasites hybridus

DEVĚTSIL LÉKAŘSKÝ

Petasites hybridus

Časně zjara začíná vyrůstat ze země tato mnohostranně léčivá bylina, které už v dávných dobách přisuzovali léčivý účinek v boji s morovou epidemií. Dodnes se listy devětsilu využívají na hojení vředů a ran a jiných kožních i vnitřních chorob.

Účinky

Nejúčinnější částí devětsilu je kořen. Pro jeho špatné sbírání ve volné přírodě, je snazší sbírat květy a listy, které mají téměř stejný léčivý účinek a obsahové látky. Sušený kořen lze zakoupit v obchodech s bylinkami. Všechny tři léčivé části byliny obsahují silici, hořčiny, sliz, třísloviny, patasin, inulin, cholin, sloučeniny síry, minerální soli a kyseliny. Má silné desinfekční a hojivé účinky. Pomáhá při křečích nervového původu a při epileptických záchvatech. Využití najde také při kašli a chrapotu, bolestivé menstruaci a proti střevním parazitům. Má potopudný a močopudný účinek.

Popis

Devětsil lékařský je vytrvalá rostlina dosahují až 50 cm. Má silný oddenek, ze kterého už počátkem března vyhání tlusté, duté, masově červené, šedoplstnaté, šupinaté lodyhy, ukončené květy v hroznovitých úborech. Květy jsou špinavě purpurové až bledě růžové a příjemnou vůní. Kvete až do konce května. Listy začínají růst až po odkvětu rostliny. Jsou dlouze řapíkaté s nápadně velkou, trojhranně srdčitou, mělce zubatou čepelí. Jsou to jedny z největších listů mezi rostlinami vyskytujícími se běžně v Česku. Kořen lze vykopávat časně z jara, ale jde to velmi obtížně. Květy se sbírají za slunného počasí v květnu, až když jsou plně venku. Listy je ideální sbírat v plném stadiu růstu ještě než dosáhnout největších rozměrů.

Užívání

Zevně se devětsil užívá ve formě listových obkladů při revmatických bolestech, na zanícené žíly, otoky vyvrtnutí a různé svalové bolesti. Spařené a lehce podrcené listy se přikládají na kožní onemocnění, vředy, rány, odřeniny a při psoriáze (lupence) snižují tvorbu šupin. Vnitřně se užívá bylinka ve formě čaje/nálevu při bolestivé menstruaci, kašli, epilepsii a střevních parazitech. Čistí krev, působí potopudně a močopudně.

Kontraindikace

Pozor při sběru listů na záměnu s podbělem (při sběru malých listů) a s lopuchem (při sběru již dorostlých velkých listů). U některých jedinců může zvláštní vůně vyvolat nevolnost.

Tip

Obklad z listů: Mladé, šťavnaté listy dostatečně velkého vzrůstu naklepeme paličkou na maso na prkýnku. Položíme na postižené místo, přikryjeme igelitem a obvážeme. Necháme působit několik hodin nebo přes noc.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení