Drmek obecný (Vitex agnus castus)

DRMEK OBECNÝ (Vitex agnus castus)

Již od antiky bylina používaná na ženské potíže. Je zasvěcená bohyni plodnosti Heře. Ve Starém Římě symbolizovala mravní čistotu. Mniši ji užívali k podpoře své zdrženlivosti. Bylina vhodná na úpravu menstruačního cyklu, k léčbě neplodnosti i při potížích s menopauzou.

Účinky

Plody drmku obsahují aukubin, agnustin, flavonoidy, mastné kyseliny, diterpeny a silice. Účinné látky se chovají v těle podobně jako některé ženské hormony a proto se prostředek používá u žen s hormonálními poruchami. Účinky se projeví až při dlouhodobém užívání.

Popis

Poměrně mrazuvzdorný opadavý keř nebo menší strom dorůstající výšky 3 až 6 metrů. Kmen je přímý, větvený se zakulacenou korunou. Listy jsou aromatické dlouhé 15 – 20 centimetrů. Jsou složené z 5 – 7 kopinatých až okrouhlých lístků, které jsou na rubu šedoplstnaté a vrchní stranu mají tmavě zelenou. Kvete hustými koncovými latami, až 30 centimetrů dlouhými, levandulově modrých květů slabé vůně. Kvete od července do října. Plodem je červenavě černá peckovice 3 až 4 mm velká, pohárkovitě obklopená kalichem. Sbírají se tmavohnědé až černé plody pozdě na podzim a dále se suší.

Užívání

Plody drmku se používají sušené ve formě kapslí nebo bylinných lisovaných tablet. Účinná je také tinktura. Pomáhá při nepravidelné nebo chybějící menstruaci, při krátkém cyklu, při potížích spojených s premenstruačním syndromem nebo menopauzou. Pozitivní účinky se dostaví až po delším užívání v řádech týdnů a měsíců. Drmek se využívá také v homeopatii při impotenci, sexuální slabosti a při depresích. Plody lze v rozemletém stavu používat v kuchyni jako koření.

Kontraindikace

Drmek se nesmí užívat v těhotenství a při kojení. Mezi nežádoucí účinky patří svědivé vyrážky. Při předávkování poruchy citlivosti, brnění. Kontraindikací jsou léky na migrénu, antidepresiva a s tzv. betablokátory. Muži by měli dávat pozor v případě používání drmku jako koření s ohledem na snížení libida.

Drmková tinktura: 1 čajovou lžičku sušených plodů (2 gramy) rozdrtíme v hmoždíři a přesypeme do sklenice, kam přilijeme 100 ml 60 – 70% alkoholu. Necháme louhovat 10 dnů v uzavřené sklenici za občasného protřepání. Poté scedíme do tmavé lahvičky a užíváme 1x denně 1 čajovou lžičky po dobu minimálně 3 měsíců bez přestávky. Ideální doba užívání je hned ráno po probuzení.