Dub letní Quercus robur

DUB LETNÍ

Quercus robur

Latinské jméno „robur“ je odvozeno od majestátnosti dubu a znamená síla, pevnost. Stejně jako je dub symbolikou pro dlouhověkost, odolnost a sílu. Léčivá sílu dubu je známá od starověku zásluhou silného stahujícího účinku. Tím se i dnes řadí mezi nejlepší rostlinné léky na rány, vředy a záněty.

Účinky

Mladá kůra dubu obsahuje velké množství tříslovin, flavonoidy, hořčiny, organické kyseliny, minerální látky a pryskyřici. Působí svíravě, protizánětlivě, protiprůjmově, zastavuje krvácení a léčí kožní záněty.

Popis

Dub je mohutný strom dosahující výšky až 40m a dožívající se stáří až 400 let. Listy má kožovité, krátce řapíkaté s hluboce laločnatou čepelí. Dub je jednodomá rostlina a proto má pestíkové i prašníkové květy naráz. Kvete od května do června poprvé ve dvaceti a více letech. Plody jsou žaludy. Sbírá se kůra mladých stromů nejvýše do 20 let, kdy je ještě hladká, lesklá a šedozelená. Kůra se sloupává naříznutím na pokácených nebo k mýcení určených stromech, stejně jako v hustším mlází nebo na doma vypěstovaných stromcích brzy z jara. Dále se sbírají pupeny a žaludy.

Užívání

Dubová kůra se užívá vnitřně jako nálev při žaludečních a střevních katarech, při silné menstruaci, při vnitřním krvácení, při náhodných otravách těžkými kovy, houbami nebo masem a při průjmech. Zevně používáme odvar z dubové kůry k omývání popálenin, omrzlin, krvácejících ran, kožních zánětů a při potivých nohách. Odvar se také používá jako sedací koupel při hemeroidech, k masážím dásní při paradentóze nebo jako kloktadlo při angíně. Z pupenů se vyrábí tinktura užívaná v gemmoterapii a z žaludů je dnes již opět k dostání mouka a káva. Farmaceutické firmy vyrábí mimo jiné z dubové kůry gel, mast nebo sprej a také lihovou tinkturu.

Kontraindikace

Ve větších dávkách může vyvolat zvracení. Při dlouhodobém zevním použití vysušuje, a proto se doporučuje používat krátkodobě.

Tip

Osvěžující a stahující pleťová voda na akné a proti vráskám: 10g dubové kůry povaříme 10min na mírném stupni s 250ml vody, poté necháme 10min louhovat, scedíme a teplé přikládáme jako obklad na obličej