Dub letní Quercus robur

DUB LETNÍ

Quercus robur

Latinské jméno „robur“ je odvozeno od majestátnosti dubu a znamená síla, pevnost. Stejně jako je dub symbolikou pro dlouhověkost, odolnost a sílu. Léčivá sílu dubu je známá od starověku zásluhou silného stahujícího účinku. Tím se i dnes řadí mezi nejlepší rostlinné léky na rány, vředy a záněty.

Účinky

Mladá kůra dubu obsahuje velké množství tříslovin, flavonoidy, hořčiny, organické kyseliny, minerální látky a pryskyřici. Působí svíravě, protizánětlivě, protiprůjmově, zastavuje krvácení a léčí kožní záněty.

Popis

Dub je mohutný strom dosahující výšky až 40m a dožívající se stáří až 400 let. Listy má kožovité, krátce řapíkaté s hluboce laločnatou čepelí. Dub je jednodomá rostlina a proto má pestíkové i prašníkové květy naráz. Kvete od května do června poprvé ve dvaceti a více letech. Plody jsou žaludy. Sbírá se kůra mladých stromů nejvýše do 20 let, kdy je ještě hladká, lesklá a šedozelená. Kůra se sloupává naříznutím na pokácených nebo k mýcení určených stromech, stejně jako v hustším mlází nebo na doma vypěstovaných stromcích brzy z jara. Dále se sbírají pupeny a žaludy.

Užívání

Dubová kůra se užívá vnitřně jako nálev při žaludečních a střevních katarech, při silné menstruaci, při vnitřním krvácení, při náhodných otravách těžkými kovy, houbami nebo masem a při průjmech. Zevně používáme odvar z dubové kůry k omývání popálenin, omrzlin, krvácejících ran, kožních zánětů a při potivých nohách. Odvar se také používá jako sedací koupel při hemeroidech, k masážím dásní při paradentóze nebo jako kloktadlo při angíně. Z pupenů se vyrábí tinktura užívaná v gemmoterapii a z žaludů je dnes již opět k dostání mouka a káva. Farmaceutické firmy vyrábí mimo jiné z dubové kůry gel, mast nebo sprej a také lihovou tinkturu.

Kontraindikace

Ve větších dávkách může vyvolat zvracení. Při dlouhodobém zevním použití vysušuje, a proto se doporučuje používat krátkodobě.

Tip

Osvěžující a stahující pleťová voda na akné a proti vráskám: 10g dubové kůry povaříme 10min na mírném stupni s 250ml vody, poté necháme 10min louhovat, scedíme a teplé přikládáme jako obklad na obličej

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení