Kopřiva dvoudomá

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) je vytrvalá kvetoucí bylina pocházející z Evropy, Asie, severní Afriky a Severní Ameriky. Je známá svými jemnými chloupky na listech a stoncích, které při kontaktu s nimi vyvolávají bodavý pocit. Navzdory své pichlavé povaze se již po staletí používá v bylinářství pro své četné zdraví prospěšné účinky. Jaké to jsou? A jak můžeme kopřivu užívat?

Zdravotní účinky

Protizánětlivé vlastnosti

Bylo prokázáno, že kopřiva má protizánětlivé účinky, takže je vhodná při léčbě onemocnění, jako je artritida a bolesti kloubů. Může pomoci snížit zánět a bolest spojenou s těmito stavy.

Zdraví močových cest

Kopřiva se často používá na podporu zdraví močových cest. Může pomoci při proplachování močových cest během močových infekcí a používá se při léčbě benigní hyperplazie prostaty (BPH) a jejích příznaků u mužů.

TIP REDAKCE: Bylinný čaj s kopřivou pro správnou funkci ledvin

Zdraví vlasů a pokožky

Kopřiva se lokálně používá v přípravcích zaměřených na zlepšení zdraví vlasové pokožky a vlasů a díky svým protizánětlivým a analgetickým vlastnostem také při léčbě kožních onemocnění, jako jsou ekzémy.

Jak kopřivu užívat

Čaje

Sušené listy kopřivy lze spařit do čaje, což je běžný způsob konzumace kopřivy, který využívá její zdraví prospěšné účinky, zejména na močové ústrojí a při alergiích. Vedle toho je kopřiva prospěšná i pro náš imunitní systém. Vyzkoušejte například naší bylinnou směs na podporu imunity, jíž je kopřiva také součástí.

Lokální aplikace

Kopřiva se vyskytuje v krémech, mastech a šamponech. Tyto produkty se používají při kožních onemocněních, bolestech kloubů a ke zlepšení zdraví vlasů.

Vařená zelenina

Mladé listy kopřivy lze vařit a jíst jako zelenou zeleninu. Vařením se kopřiva zbaví svých žahavých vlastností, takže je bezpečná k jídlu. Kopřiva je výživná, má vysoký obsah vitaminů A a C, železa, draslíku, manganu a vápníku.

Závěr

Kopřiva dvoudomá nabízí různé zdraví prospěšné účinky a lze ji užívat několika způsoby. Vzhledem k možným interakcím s léky a opatřením pro určité skupiny obyvatel je však vhodné se před zařazením kopřivy do svého zdravotního režimu poradit s odborníkem.