Mateřídouška obecná

Mateřídouška obecná (Thymus vulgaris), známá také jako tymián pravý, je bylina, která se běžně používá v kuchyni pro svou aromatickou chuť. Tradičně se používá také k různým léčebným účelům. Existují její další varianty, které se využívají v léčitelství, např. mateřídouška úzkolistá (Thymus serpyllum), mateřídouška vejčitá (Thymus pulegioides) nebo mateřídouškovec vonný (Thymbra capitata). Níže uvádíme některé možné zdravotní účinky a způsoby užití mateřídoušky obecné.

Zdravotní účinky

Antimikrobiální vlastnosti

Mateřídouška obsahuje sloučeniny, jako je tymol, které mají antimikrobiální vlastnosti, a proto se tradičně používá při onemocněních dýchacích cest a jako složka ústních vod nebo kloktadel.

TIP REDAKCE: Bylinný čaj na uvolnění dýchacích cest s mateřídouškou

Obsah antioxidantů

Mateřídouška je bohatá na antioxidanty, které pomáhají neutralizovat volné radikály a snižovat oxidační stres v těle.

Působí protizánětlivě

Některé studie naznačují, že mateřídouška může mít protizánětlivé účinky.

Pomáhá při trávení

Mateřídouška se tradičně používá na podporu trávení a zmírnění zažívacích potíží.

Jak užívat mateřídoušku?

Kulinářské použití

Mateřídouška či tymián je všestranná bylina, která se v kuchyni používá k ochucení různých pokrmů, včetně polévek, dušených jídel, omáček a pečeného masa.

Bylinné čaje

Mateřídoušku lze použít k přípravě bylinných čajů namáčením čerstvých nebo sušených listů v horké vodě. Zkuste náš čaj pro klidné usínání s mateřídouškou.

Aromaterapie

Mateřídouškový esenciální olej se používá v aromaterapii pro svou povzbuzující a uklidňující vůni. Lze jej rozptýlit nebo zředit a aplikovat lokálně pro aromatické a potenciální terapeutické účinky.

Lokální aplikace

Mateřídouškové výtažky nebo éterický olej se mohou používat lokálně pro své potenciální antimikrobiální a protizánětlivé účinky. Je však třeba dbát opatrnosti a doporučuje se ředění, aby nedošlo k podráždění pokožky.

Závěr

Mateřídouška je obecně bezpečná, pokud se používá v kulinářském množství, ale k vysokým dávkám nebo koncentrovaným formám (např. esenciálnímu oleji) je třeba přistupovat opatrně. Pokud máte specifické zdravotní problémy nebo jste těhotná, je vhodné se před použitím mateřídoušky k léčebným účelům poradit se zdravotníkem.

Zdroje

Silva, A. S., Tewari, D., Sureda, A., Suntar, I., Belwal, T., Battino, M., ... & Nabavi, S. F. (2021). The evidence of health benefits and food applications of Thymus vulgaris L. Trends in Food Science & Technology117, 218-227.

Almanea, A., Abd El-Aziz, G. S., & Ahmed, M. M. M. (2019). The potential gastrointestinal health benefits of Thymus vulgaris essential oil: A review. Biomedical and Pharmacology Journal12(04), 1793-1799.

Dauqan, E. M., & Abdullah, A. (2017). Medicinal and functional values of thyme (Thymus vulgaris L.) herb. Journal of applied biology and biotechnology5(2), 017-022.