Meduňka lékařská

Meduňka lékařská (Melissa officinalis) je bylina s citronovou vůní. Má dlouhou historii tradičního používání pro různé léčebné a kulinářské účely. Jak nám může pomoci s naším zdravím? A jak ji můžeme užívat? To vše se dozvíme v tomto článku.

Zdravotní účinky

Zklidnění a uvolnění

Meduňka je často spojována s uklidňujícími účinky a může pomáhat snižovat stres a podporovat relaxaci. Předpokládá se, že má mírné anxiolytické (úzkost snižující) vlastnosti.

Podpora spánku

Díky svým uklidňujícím účinkům se meduňka tradičně používá ke zlepšení kvality spánku
a zmírnění nespavosti.

TIP REDAKCE: CBD kapky na spaní s meduňkou

Antioxidační vlastnosti

Meduňka obsahuje sloučeniny s antioxidačními účinky, které pomáhají neutralizovat volné radikály a snižovat oxidační stres v těle.

Podpora trávení

Meduňka se tradičně používá ke zklidnění zažívacích potíží a nadýmání.

Jak meduňku užívat?

Bylinný čaj

Z meduňky se běžně připravují uklidňující bylinné čaje. Sušené nebo čerstvé listy lze namočit do horké vody a připravit z nich nálev. Vyzkoušejte náš čaj pro zdravý a klidný spánek.

Tinktury

Tekuté výtažky z meduňky, tzv. tinktury, lze přidat do vody nebo jiné tekutiny a konzumovat.

Esenciální olej

Esenciální olej z meduňky, získaný z rostliny, se používá v aromaterapii a lze jej ředit pro lokální použití. Je známý svou uklidňující vůní.

Kulinářské využití

Čerstvé listy meduňky lze použít při vaření a pečení, aby dodaly pokrmům, salátům nebo dezertům jemnou citronovou příchuť.

Lokální použití

Některé přípravky z meduňky, jako jsou krémy nebo masti, se mohou používat lokálně ke zklidnění podrážděné pokožky.

Závěr

Je důležité si uvědomit, že ačkoli je meduňka obecně považována za bezpečnou, individuální reakce se mohou lišit a může docházet k interakcím s některými léky. Pokud máte specifické zdravotní problémy nebo užíváte léky, je vhodné se před zařazením meduňky do léčby poradit se zdravotníkem.