Pampeliška

Pampeliška neboli smetánka lékařská (Taraxacum officinale) je rostlina, kterou většina z nás zná jako běžný plevel. Bylinkáři však vědí, že není radno ji takto zatracovat, protože zejména kořen pampelišky se využívá v tradiční medicíně pro své protizánětlivé vlastnosti, močopudný účinek a podporu trávení a zdravé funkce jater. Podívejme se na to, díky čemu má kořen pampelišky tyto účinky a jak jej můžeme užívat, abychom podpořili naše zdraví.

Protizánětlivé vlastnosti

Pampeliška obsahuje seskviterpenové laktóny, které působí protizánětlivě.

Močopudný účinek

Listy pampelišky obsahují vysoké množství draslíku, což podporuje jejich močopudný účinek. Tento účinek pomáhá odstraňovat přebytečnou vodu z těla a podporuje funkci ledvin.

Podpora trávení a jaterní funkce

Kořeny pampelišky jsou bohaté na inulin a jiné prebiotické vlákniny, které podporují zdraví střevní mikroflóry a jaterní detoxikaci.

Jak kořen pampelišky užívat

Kořen pampelišky lze konzumovat různými způsoby. Často se z něj připravuje čaj nebo tinktura. Pro přípravu čaje stačí jednu až dvě čajové lžičky sušeného kořene zalít 250 ml vroucí vody a nechat 10 minut louhovat. Pro tinkturu namočte 100 gramů sušeného kořene v 500 ml 40% alkoholu a nechte macerovat po dobu dvou až šesti týdnů a pravidelně protřepávajte.

Kořen může být také sušen a mletý na prášek, který lze přidávat do smoothies nebo jídel.

Možné vedlejší účinky

Ačkoliv je kořen pampelišky obecně bezpečný pro většinu lidí, může u některých jedinců vyvolat alergické reakce nebo interakce s určitými léky, zejména s antikoagulancii (léky proti srážení krve). Je doporučeno konzultovat užívání kořene pampelišky s odborníkem, zejména pokud užíváte jakékoli léky nebo máte závažnější zdravotní problémy.

Závěrem

Kořen pampelišky je více než jen obyčejný plevel. Jeho účinky na podporu trávení a činnosti jater při detoxikaci organismu jsou v lidovém léčitelství ceněny po staletí.

Zdroje

Di Napoli, A., & Zucchetti, P. (2021). A comprehensive review of the benefits of Taraxacum officinale on human health. Bulletin of the National Research Centre45(1), 110.

Yarnell, E., & Abascal, K. (2009). Dandelion (Taraxacum officinale and T mongolicum). Integrative Medicine: A Clinician's Journal8(2).

Sweeney, B., Vora, M., Ulbricht, C., & Basch, E. (2005). Evidence-based systematic review of dandelion (Taraxacum officinale) by natural standard research collaboration. Journal of herbal pharmacotherapy5(1), 79-93.