Ostropestřec mariánský

Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) je kvetoucí bylina uznávaná pro své potenciální léčivé vlastnosti, zejména pro podporu zdraví jater. Jaké další zdraví prospěšné účinky tato rostlina má? A jak ji můžeme užívat?

Zdravotní účinky

Podpora jater

Ostropestřec mariánský je nejvíce známý pro své hepatoprotektivní vlastnosti, tedy vlastnosti podporující zdraví jater. Předpokládá se, že má antioxidační a protizánětlivé účinky, pomáhá chránit jaterní buňky před poškozením a podporuje jejich regeneraci.

Detoxikace

Díky svému vlivu na funkci jater je ostropestřec mariánský často spojován s podporou detoxikačních procesů v těle tím, že napomáhá vylučování toxinů.

Regulace hladiny cholesterolu

Některé studie naznačují, že ostropestřec mariánský může mít pozitivní vliv na hladinu cholesterolu a potenciálně pomáhat snižovat hladinu LDL ("špatného") cholesterolu.

Antioxidační vlastnosti

Ostropestřec mariánský obsahuje sloučeniny, především silymarin, které vykazují antioxidační účinky, pomáhají neutralizovat volné radikály a snižovat oxidační stres.

TIP REDAKCE: Ostropestřec má také mimo jiné úžasnou schopnost bojovat proti psychickým problémům, depresi a úzkosti. Uvolní nás a my si tak budeme moct užít milování se zdravým tělem a zdravou myslí. Doporučujeme proto Rytířův elixír na podporu mužské erekce. 

rytir

Jak můžeme ostropestřec užívat?

Doplňky

Doplňky stravy s ostropestřcem mariánským jsou běžně dostupné ve formě kapslí, tablet nebo tekutých extraktů. Tyto doplňky často obsahují standardizované množství silymarinu.

Bylinný čaj

Ostropestřec mariánský lze připravit jako bylinný čaj z rozdrcených semen. Můžete jej vyzkoušet v naší bylinné směsi na detoxikaci jater. Je však důležité si uvědomit, že účinné látky v ostropestřci mariánském nejsou příliš rozpustné ve vodě, takže čaj nemusí poskytovat tak vysokou koncentraci silymarinu jako doplňky stravy.

Tinktury

Tekuté výtažky z ostropestřce mariánského, tzv. tinktury, lze přidávat do vody nebo jiné tekutiny a konzumovat je.

Konzumace semen

Někteří lidé konzumují semena ostropestřce přímo, často je rozemelou a přidají do jídla nebo nápojů.

Závěr

Před užíváním ostropestřce mariánského nebo jakéhokoli bylinného doplňku je vhodné poradit se se zdravotníkem, zejména pokud máte nějaké zdravotní potíže nebo užíváte léky. Ačkoli je ostropestřec mariánský obecně považován za bezpečný, individuální reakce se mohou lišit a je třeba zvážit možné interakce s léky.