Pomerančovník hořký

Pomerančovník hořký (Citrus x aurantium) je ovocný strom, který se tradičně využívá v medicíně pro své různorodé léčivé účinky. Nejde však o nám běžně známý „pomeranč“ – to je pomerančovník čínský (Citrus sinensis), který chutná mírně kysele až sladce – pomerančovník hořký je kyselý velice silně, a to až tak, že se téměř nedá konzumovat. Jeho využití je tedy spíše léčebné. Od starověku byly jeho plody, květy, kůra i listy využívány k podpoře zdraví a léčbě široké škály nemocí. I dnes nám může pomoci, byť ne jako potravina ale spíše jako lék. Ovšem jak? A jak bychom jej měli správně užívat? Pojďme se na to podívat.

Hlavní léčivé složky

Pomerančovník hořký obsahuje mnoho bioaktivních látek, včetně flavonoidů, alkaloidů jako synefrin, esenciálních olejů a kumarinů. Tyto komponenty jsou známy svými silnými antioxidačními, protizánětlivými a antimikrobiálními účinky, což z nich činí cenné složky v tradiční a moderní medicíně.

Antioxidační a protizánětlivé účinky

Pomerančovník hořký je bohatý na flavonoidy, které jsou silnými antioxidanty. Tyto látky pomáhají chránit buňky před poškozením způsobeným volnými radikály, což jsou nestabilní a vysoce reaktivní molekuly, které mohou rychle reagovat s jinými sloučeninami ve snaze získat stabilitu, čímž mohou poškozovat buňky, DNA a další molekuly v těle, a způsobovat tak řadu chronických onemocnění včetně rakoviny a srdečních chorob. Pomerančovník hořký tomuto zabraňuje, a snižuje tak riziko vzniku mnoha chronických nemocí. Jeho protizánětlivé účinky jsou pak užitečné při léčbě zánětlivých stavů, včetně artritidy a astmatu.

Údržba zdravých cév

Synefrin, alkaloid nacházející se v pomerančovníku hořkém, je známý svými schopnostmi zvyšovat krevní tlak a srdcovou frekvenci. Z tohoto důvodu se extrakty z pomerančovníku hořkého často používají v přípravcích na podporu cévního a srdečního zdraví a jako pomoc při redukci hmotnosti.

Antimikrobiální aktivita

Květy pomerančovníku hořkého produkují esenciální oleje, které mají silné antibakteriální a protiplísňové účinky. Tyto esenciální oleje mohou efektivně zastavovat růst a rozvoj několika patogenních bakterií a kvasinek, což bylo potvrzeno v různých studiích.

Jak užívat pomerančovník hořký

Čaj: Jednu čajovou lžičku sušené kůry nebo květů zalijete 250 ml vroucí vody a nechte louhovat 10 až 15 minut, poté sceďte.

Tinktura: Tinkturu z pomerančovníku hořkého si můžete připravit macerací sušené kůry, květů nebo listů v alkoholu (například 40–50% vodky) po dobu 4 až 6 týdnů, po které směs sceďte a uchovávejte ve tmavé skleněné lahvičce. Užívejte 1–2 ml tinktury rozpuštěné ve vodě nebo přímo pod jazyk, 2–3krát denně, podle potřeby nebo dle doporučení lékaře.

Esenciální olej: Pokud si jej nechcete kupovat a chcete si jej vyrobit doma, esenciální olej z pomerančovníku hořkého si můžete připravit destilací parou z květů, listů nebo kůry, což je proces, kdy se surovina umístí do destilační aparatury a pomocí páry se extrahuje olej, který se následně oddělí od vodní fáze. Olej pak můžete užívat aromaterapeuticky v difuzéru pro zlepšení nálady a snížení stresu, nebo lokálně po ředění s nosným olejem (jako je kokosový nebo jojobový olej) pro masážní aplikace na kůži, čímž podpoříte cirkulaci a zmírníte bolesti svalů.

Možné nežádoucí účinky a bezpečnost

Přestože je pomerančovník hořký všeobecně považován za bezpečný, může u některých jedinců vyvolat vedlejší účinky, zejména pokud je užíván ve vysokých dávkách nebo ve směsi s jinými stimulanty. Může způsobit zvýšení krevního tlaku, srdeční palpitace a další kardiovaskulární problémy. Jeho použití je doporučeno konzultovat s odborníkem, zvláště pokud se vás týká těhotenství, kojení nebo máte chronické zdravotní potíže.

Závěr

Pomerančovník hořký pokračuje v dlouhé tradici užití v lidové medicíně a nyní je stále více využíván i v moderních farmaceutických přípravcích. Jeho rozmanité zdravotní přínosy můžete využít i vy, pokud se rozhodnete si z něj uvařit čaj, vyrobit tinkturu nebo esenciální olej sami doma. Nicméně, důležité je vzít v úvahu možná rizika a zvážit individuální zdravotní stav před začátkem jakékoliv terapie založené na této mocné bylině.

Zdroje

Mannucci, C., Calapai, F., Cardia, L., Inferrera, G., D'Arena, G., Di Pietro, M., ... & Calapai, G. (2018). Clinical Pharmacology of Citrus aurantium and Citrus sinensis for the Treatment of Anxiety. Evidence-based complementary and alternative medicine: eCAM2018.

Suntar, I., Khan, H., Patel, S., Celano, R., & Rastrelli, L. (2018). An overview on Citrus aurantium L.: Its functions as food ingredient and therapeutic agent. Oxidative medicine and cellular longevity2018.

Suryawanshi, J. A. S. (2011). An overview of Citrus aurantium used in treatment of various diseases. African Journal of Plant Science5(7), 390-395.