Podběl lékařský

Podběl lékařský (Tussilago farfara) je vytrvalá bylina z čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). Pochází z Evropy a Asie, ale rozšířila se také do Severní Ameriky a dalších oblastí. Podběl je známý svými výraznými květy, které se objevují brzy na jaře před listy. Rostlina se již po staletí používá v tradiční bylinné medicíně, především při onemocněních dýchacích cest. Jaké jsou její další zdravotní účinky? A jak ji můžeme užívat?

Zdravotní účinky

Mírnění dráždivého kašle a podráždění hrdla

Podběl se tradičně používá jako prostředek proti kašli a bolesti v krku. Předpokládá se, že díky obsahu slizu, který vytváří ochrannou vrstvu na sliznicích hrdla, zklidňuje podráždění v krku a snižuje vykašlávání.

Protizánětlivé vlastnosti

Rostlina má protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci snížit zánět v dýchacích cestách, což je užitečné při léčbě bronchitidy a laryngitidy.

Expektorační účinky

Podběl působí jako expektorans, pomáhá uvolňovat a vypuzovat hleny z plic, čímž zmírňuje překrvení.

TIP REDAKCE: Bylinný čaj na uvolnění dýchacích cest s podbělem

Jak užívat podběl

Čaj

Jedním z nejběžnějších způsobů použití podbělu je příprava bylinného čaje. Sušené listy nebo květy se namočí do horké vody a připraví se čaj, který se pije několikrát denně, aby se zmírnil kašel a dýchací potíže.

Inhalace

Při dýchacích potížích může inhalace páry z listů nebo květů podbělu pomoci zmírnit překrvení a zklidnit podrážděné dýchací cesty.

Sirupy a pastilky

Podběl se někdy přidává do sirupů a pastilek proti kašli jako přírodní prostředek proti kašli a na zklidnění krku.

Bezpečnostní aspekty

Podběl se používá pro své léčivé vlastnosti, je však třeba si uvědomit, že rostlina obsahuje pyrolizidinové alkaloidy (PA), což jsou toxické sloučeniny, o nichž je známo, že při dlouhodobém užívání způsobují poškození jater a případně i rakovinu. Vzhledem k těmto bezpečnostním obavám je třeba k vnitřnímu užívání podbělu, zejména k produktům obsahujícím části rostliny bohaté na alkaloidy, přistupovat opatrně. V některých zemích platí nařízení nebo doporučení týkající se konzumace podbělu.

Stejně jako u každého rostlinného přípravku je nezbytné se před užíváním podbělu poradit s lékařem, zejména u osob se stávajícím zdravotním stavem, těhotných nebo kojících žen a dětí. Bezpečné užívání zahrnuje ujištění, že přípravek neobsahuje škodlivé množství PA, a dodržování vhodných dávek pouze pro krátkodobé užívání.