Přeslička rolní

Přeslička rolní (Equisetum arvense) je vytrvalá kapradina z čeledi přesličkovitých (Equisetaceae). Vyznačuje se dutými, kloubovitými stonky a postrádá pravé listy nebo květy. Přeslička rolní se již po staletí používá v tradiční medicíně a je ceněna pro svou jedinečnou směs minerálů, zejména oxidu křemičitého, který pravděpodobně přispívá k jejím zdravotním účinkům. Rostlina se v různých kulturách používala k hojení ran, posilování kostí a nehtů, a dokonce i jako močopudný prostředek. Jaké jsou její zdravotní účinky? A jak ji můžeme užívat?

Zdravotní účinky

Zdraví kostí

Přeslička rolní je bohatá na křemík, minerál nezbytný pro zdraví kostí. Křemík pomáhá při tvorbě a udržování kostní tkáně, proto je přeslička oblíbeným doplňkem stravy pro podporu hustoty a zdraví kostí.

Močopudné vlastnosti

Přeslička se tradičně používá jako diuretikum, které pomáhá vyplavovat toxiny z těla tím, že zvyšuje produkci moči. To může být prospěšné pro zdraví močových cest a prevenci ledvinových kamenů.

TIP REDAKCE: Bylinný čaj s přesličkou pro správnou funkci ledvin

Zdraví vlasů, kůže a nehtů

Předpokládá se, že vysoký obsah oxidu křemičitého v přesličce prospívá také vlasům, kůži a nehtům a přispívá k jejich pevnosti a odolnosti. Z tohoto důvodu se často používá v kosmetických doplňcích.

Jak přesličku užívat

Čaj

Sušenou přesličku lze spařit vroucí vodou a připravit z ní čaj. Tento způsob se běžně používá pro své močopudné účinky a pro podporu zdraví kostí, kůže a nehtů. Vedle toho má také dobré účinky na podporu imunity. Vyzkoušejte například náš bylinný čaj na podporu imunity, jehož je přeslička také součástí.

Lokální aplikace

Pro zdraví pokožky a vlasů a hojení ran lze přesličku používat zevně. Výtažky jsou někdy součástí šamponů, kondicionérů a pleťových vod.

Odvary

Silnější tekutý extrakt neboli odvar lze připravit vařením rostlinného materiálu. Ten se může používat jak vnitřně pro své zdraví prospěšné účinky, tak i zevně k hojení ran nebo péči o pokožku.

Závěr

Přeslička rolní má díky vysokému obsahu oxidu křemičitého řadu zdraví prospěšných účinků a lze ji konzumovat v různých formách. Vzhledem k možným nežádoucím účinkům a interakcím je však důležité užívat přesličku opatrně a pod dohledem zdravotníka, zejména u osob s již existujícími onemocněními nebo těch, které užívají léky.