Pupečník asijský

Pupečník asijský (Centella asiatica), známý také jako Gotu Kola, je vytrvalá bylina pocházející z mokřadů Asie. Používá se v kuchyni a tradiční medicíně různých kultur, zejména v ájurvédě a tradiční čínské medicíně. Rostlina má díky svému bohatému složení saponinů (triterpenoidů), flavonoidů a dalších fytochemikálií celou řadu zdraví prospěšných účinků. Jaké to jsou? A jak ji můžeme užívat?

Zdravotní účinky

Posilování paměti a inteligence

Nejznámější je její potenciál zvyšovat kognitivní schopnosti, včetně paměti a inteligence. Studie naznačují, že by mohla zlepšovat kognitivní funkce a chránit před neurodegenerativními onemocněními.

Zdraví oběhového systému

Gotu Kola může zlepšit krevní oběh, takže je prospěšná při otocích nohou, křečových žilách a potížích s erekcí u mužů.

TIP REDAKCE: Rytířův elixír – bylinný čaj na podporu erekce

Protizánětlivé a antioxidační vlastnosti

Má protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci při snižování zánětů, což může být prospěšné např. při artritidě. Obsah antioxidantů také pomáhá neutralizovat škodlivé volné radikály.

Jak pupečník užívat

Doplňky stravy

Doplňky stravy, které jsou k dispozici ve formě kapslí, tablet nebo tekutého extraktu, jsou vhodným způsobem, jak přijímat Gotu Kola pro zdravotní účely.

Lokální aplikace

Krémy, masti a gely obsahující extrakt z pupečníku se používají k hojení ran, k omezení tvorby jizev a ke zlepšení stavu pokožky.

Čaje a nápoje

Z listů Gotu koly se připravují bylinné čaje a nápoje, které se často konzumují pro své zdraví prospěšné účinky nebo jako celkové tonikum. Vyzkoušejte například náš bylinný čaj na podporu lymfatického systému, v němž je pupečník také obsažen.

Závěr

I když je pupečník obecně považován za bezpečný pro většinu lidí, vysoké dávky nebo dlouhodobé užívání mohou u některých jedinců vyvolat nežádoucí účinky, jako je bolest hlavy, žaludeční nevolnost nebo závratě. Stejně jako u jiných bylin nebo doplňků stravy je důležité se před zahájením užívání pupečníku poradit s lékařem, zejména v případě těhotenství, kojení, vážnějších zdravotních problémů nebo užívání léků.