Růže šípková

Růže šípková (Rosa canina) je druh růže pocházející z Evropy, severozápadní Afriky a západní Asie. Roste také v mnoha částech světa jako zavlečený druh. Je to opadavý keř, jehož stonky jsou pokryty malými, ostrými, hákovitými ostny, které mu pomáhají při šplhání. Má červené až oranžovočervené plody neboli boky, které patří k nejbohatším zdrojům přírodního vitaminu C dostupného z rostlinných zdrojů a obsahují i další antioxidanty a živiny. Jaké má účinky na naše zdraví? A jak ji můžeme užívat?

Zdravotní účinky

Bohatý obsah antioxidantů

Šípky jsou bohaté na vitamin C a další antioxidanty, které pomáhají v boji proti volným radikálům, snižují oxidační stres a potenciálně snižují riziko chronických onemocnění.

Protizánětlivé vlastnosti

Studie prokázaly, že prášek ze šípkové růže může snížit zánět u lidí s revmatoidní artritidou a osteoartritidou, a to potenciálně díky obsahu galaktolipidů.

Podporuje imunitní systém

Vysoký obsah vitaminu C pomáhá posilovat imunitní systém a zvyšuje tak schopnost organismu bojovat s infekcemi.

TIP REDAKCE: Bylinný čaj s růží šípkovou na podporu imunity

Jak růži šípkovou užívat

Čaj

Oblíbeným způsobem konzumace je šípkový čaj. Připravuje se louhováním rozdrcených nebo sušených šípků ve vroucí vodě. Vyzkoušejte například náš čaj na snížení cholesterolu nebo čaj na podporu lymfatického systému, v nichž je růže také obsažena.

Olej

Šípkový olej, získávaný ze semen, se hojně využívá v péči o pleť pro své hydratační a omlazující účinky.

Doplňky stravy

Šípek je k dostání ve formě kapslí nebo prášku jako doplněk stravy, často se doporučuje pro zdraví kloubů a podporu imunity.

Závěr

Je důležité poznamenat, že ačkoli růže šípková má mnoho potenciálních zdravotních přínosů, v některých oblastech je zapotřebí dalšího výzkumu, abychom plně pochopili její účinnost a bezpečnost. Stejně jako u jakéhokoli doplňku stravy nebo přírodního prostředku je vhodné se před zahájením jakékoli nové léčby poradit s poskytovatelem zdravotní péče.