Truskavec ptačí

Truskavec ptačí (Polygonum aviculare) je široce rozšířená a všestranná bylina, která se vyskytuje v mnoha částech světa a daří se jí v různých prostředích od okrajů cest po pole, a dokonce i v prasklinách v betonu. Navzdory tomu, že je truskavec často přehlížen, je již po staletí využíván v tradiční medicíně napříč různými kulturami. Jaké má zdravotní účinky? A jak jej můžeme užívat?

Zdravotní účinky

Močopudné účinky

Je známo, že truskavec má močopudné účinky, které napomáhají vylučování přebytečných tekutin z těla a potenciálně podporují zdraví močových cest.

TIP REDAKCE: Bylinný čaj na močové cesty s truskavcem

Protizánětlivé vlastnosti

Truskavec se tradičně používá pro své protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci při snižování otoků a bolesti u onemocnění, jako je artritida.

Zdraví dýchacích cest

Díky svým expektoračním vlastnostem se bylina používá k léčbě onemocnění dýchacích cest, včetně bronchitidy a bolestí v krku.

Jak užívat truskavec

Čaj

Běžná příprava spočívá v přípravě čaje ze sušených nadzemních částí rostliny. Ten se používá pro své močopudné, dýchací nebo trávicí účinky. Vyzkoušejte například náš bylinný čaj pro správnou funkci ledvin, v němž je truskavec také zahrnut.

Výtažky a tinktury

Koncentrované formy chrastavce jsou k dispozici jako extrakty nebo tinktury, které lze užívat pro silnější dávku jeho prospěšných látek.

Lokální aplikace

Při kožních potížích nebo hojení ran lze obklady nebo masti z chrastavce aplikovat přímo na postižené místo.

Závěr

Ačkoli je truskavec při umírněném užívání považován za bezpečný pro většinu lidí, je nezbytné se před zahájením užívání jakéhokoli nového bylinného přípravku poradit se zdravotníkem, zejména u osob se stávajícím zdravotním stavem nebo u těch, kteří užívají léky. Těhotné a kojící ženy by měly být opatrné a obecně se vyhnout jeho užívání, pokud jim to nedoporučí lékař.