Tymián

Tymián (Thymus vulgaris) se svými jemnými lístky a silnou vůní je základem kuchyní po celém světě. Tato bylina však skrývá víc, než se na první pohled zdá. Tymián oplývá léčivými vlastnostmi, které mohou pomoci řešit několik zdravotních problémů. Které to jsou? A jak tymián užívat?

Úleva pro dýchací cesty

Tymián je proslulý svou schopností zmírňovat kašel, zánět průdušek a další onemocnění dýchacích cest. Jeho sloučeniny pomáhají zklidnit hrdlo a otevřít dýchací cesty, což usnadňuje dýchání.

Antimykotické a antibakteriální

Díky svým silným antimykotickým a antibakteriálním vlastnostem je tymián účinný proti různým infekcím, včetně těch, které postihují kůži a nehty.

Posiluje imunitu

Tymián je plný vitaminu C a A, mědi, vlákniny, železa a manganu, podporuje imunitní systém a pomáhá tělu bránit se nemocem.

Jak užívat tymián?

Tymiánový čaj

Uklidňující šálek tymiánového čaje může být jednoduchým a účinným způsobem, jak využít jeho blahodárných účinků na dýchací cesty.

Za akčních 117,-

Čerstvý nebo sušený tymián spařte vroucí vodou, sceďte a popíjejte pro zklidnění kašle nebo bolesti v krku.

Tymiánové oleje

Vylouhujte tymián v olivovém nebo kokosovém oleji a vytvořte tak protiplísňový a antibakteriální prostředek. Aplikujte jej přímo na postižená místa nebo jej použijte jako relaxační masážní olej a vychutnejte si jeho léčivé účinky.

Kulinářská ingredience

Zařaďte tymián do vaření, abyste zvýšili chuť a výživový profil pokrmů. Výborně se hodí do polévek, dušených pokrmů, pečeného masa a zeleninových jídel a představuje lahodný způsob, jak posílit imunitní systém.

Závěr

Aromatické listy tymiánu v sobě skrývají sílu zdraví prospěšných látek, od úlevy při dýchání a boji s infekcemi až po podporu imunitního systému. Ať už si vaříte uklidňující čaj, používáte infuzní oleje nebo dochucujete své oblíbené pokrmy, tymián nabízí přírodní a účinné způsoby, jak zlepšit své zdraví a pohodu.