Tymián citronový

Tymián citronový (Thymus citriodorus), s výraznou citrusovou vůní a zářivě zelenými listy, je křížencem tymiánu obecného a mateřídoušky vejčité. Tato zajímavá bylinka nejenže zajímavě dobarví leckterý pokrm, ale také přináší řadu zdraví prospěšných účinků. Jaké to jsou? A jak ji můžeme užívat?

Úleva od trávicích potíží

Tymián citronový je vynikající pro zklidnění zažívacích potíží. Jeho přirozené protikřečové vlastnosti dokáží zklidnit žaludeční křeče, snížit plynatost a zmírnit zažívací potíže, čímž nabízí jemný lék na nepříjemné pocity po jídle.

Boj proti akné a dalším kožním problémům

Díky svým protiplísňovým a antibakteriálním vlastnostem je citronový tymián přínosem pro zdraví pokožky. Pomáhá v boji proti akné, snižuje známky stárnutí a celkově zlepšuje vzhled pleti, takže je přirozenou volbou pro milovníky péče o pleť.

Úleva pro dýchací cesty

Stejně jako jeho příbuzný je citronový tymián účinný při léčbě dýchacích potíží. Může pomoci zmírnit kašel, zklidnit bolesti v krku a otevřít nosní dírky, čímž poskytuje útěchu v období nachlazení a chřipek.

Jak užívat citronový tymián?

Čaj z citronového tymiánu

Uvařte si šálek čaje z citronového tymiánu a vychutnejte si jeho blahodárné účinky na trávení a dýchací cesty.

Za akčních 117,-

Přídavek medu může posílit jeho zklidňující účinky a dodat mu sladký nádech.

Kosmetické tonikum

Tonikum z citronového tymiánu připravíte tak, že bylinu spaříte vroucí vodou, zchladíte a vatovým tamponem nanesete na pleť. Díky svým antiseptickým vlastnostem je ideální pro udržení čisté a zářivé pleti.

Kulinářská ingredience

Zařaďte citronový tymián do svých receptů, abyste jim dodali citrusovou příchuť a zároveň využili jeho zdraví prospěšné účinky. Hodí se zejména k rybám, kuřecímu masu a do zeleninových marinád, kterým dodá osvěžující nádech.

Závěr

Citronový tymián nabízí pikantní variantu tradičních bylinek. Ať už si vaříte léčebný čaj, vylepšujete svou péči o pleť nebo obohacujete vaření o jeho jedinečnou chuť, citronový tymián je všestranná bylina, která může obohatit vaše zdraví a potěšit vaše chuťové pohárky.