Recenze bylinného čaje Uvolnění dýchacích cest

V nedávné době jsem si prošel nachlazením, a tak jsem se, částečně ze zvědavosti, částečně z deziluze nad farmaceutiky, které na mojí nemoc příliš nezabíraly, rozhodl vyzkoušet sypaný bylinný čaj s názvem „Uvolnění dýchacích cest“ od firmy Mojebylinky.cz.

První připomínka mě napadla již při rozbalování čaje. Balení by mohlo být vymyšleno praktičtěji, v papírovém obalu je bylinná směs uložena v plastovém sáčku, který je nutno rozstřihnout nůžkami, kvůli čemuž jednoduše hrozí, že se z něj bylinná směs vysype. Hodilo by se mít sáček znovu uzavíratelný.  

Po rozstřihnutí sáčku mě lehce překvapila vůně čaje. Je opravdu hodně cítit po šalvěji. Vůně šalvěje přebíjí všechny ostatní byliny (mateřídoušku, proskurník, jitrocel, oman, podběl, prvosenku) a vytváří vcelku jednolité aroma. Zde je to záležitost vkusu, mně osobně např. vůně šalvěje nevadí, mé přítelkyni ale vůbec nevoní.

Co se týče chutě čaje, po desetiminutovém vylouhování lžíce bylinné směsi v hrnku vroucí vody (podle návodu uvedeného na obalu) je chuť velmi nevýrazná. Doporučoval bych větší množství směsi a delší dobu louhování. Abych chuť dokreslil, musel jsem si čaj dochutit medem a citronem.

Účinek čaje na mou nemoc bohužel nemohu dostatečně dobře zhodnotit, protože jsem jej pil pouze jednou a léčivé účinky by se s největší pravděpodobností dostavily až po dlouhodobějším a pravidelném užívání. I přesto však musím říci, že jsem mírné zlepšení stavu pocítil i po jednom šálku, pokud se samozřejmě nejednalo o placebo efekt.

Celkově řečeno, sypaný bylinný čaj "Uvolnění dýchacích cest" od firmy Mojebylinky.cz je hezky, ovšem ne příliš prakticky, zabalenou směsí bylin, které voní silně po jedné dominantní bylině, šalvěji, a které mají, dle bylinkářských údajů, pomáhat s léčbou nemocí dýchacího ústrojí přírodní cestou. O jeho léčivém účinku se musíte přesvědčit sami po dlouhodobějším užívání – za pokus nic nedáte, jsem si jistý, že čaj nikomu neuškodí a může jen pomoci. Čaj tedy mohu za sebe, i přes malé připomínky, doporučit.