Novinky
Netradiční suroviny pro tradiční cukroví
Klasické vánoční cukroví je pro lidské tělo doslova časovanou bombou. Sladkosti plné mouky, cukru a tuku organismu rozhodně neprospějí a navíc často přidávají i nechtěné kilogramy. Přesto však existuje způsob, jak si dopřát vánoční mlsání zdravěji – a dokonce i bez pečení. Stačí jen sáhnout po kvalitnějších a zdravějších surovinách, které tělu dodají potřebné živiny, aniž by jej zbytečně zatěžovaly.
MOUKA
Většina receptů počítá s klasickou bílou moukou. Té je však lepší se vyhýbat, jelikož neobsahuje žádné blahodárné látky. Místo ní můžeme využít mouku celozrnnou či jiné, třeba i bezlepkové alternativy. Pro sladké pečení se skvěle hodí ječná mouka, jež je zdrojem bílkovin, zdravých tuků, sacharidů i vlákniny. Obsahuje spoustu vitamínů skupiny B, zlepšuje trávení, snižuje hladinu cukru i cholesterolu a působí protizánětlivě. Špaldová mouka má během vánočního pečení tu výhodu, že její chuť je lehce oříšková a hodí se do všech těst, kam patří ořechy. Neobsahuje cholesterol, je dobře stravitelná a má obrovské množství vitamínů skupiny B. Pohanková mouka je bezlepková, což ocení lidé citliví na lepek. Obsahuje spoustu vitamínů i minerálních látek a rovněž rutin, jenž blahodárně působí na cévy a žíly. Pečivo i cukroví z ní je křehké. Celiaci však ocení i bezlepkovou mouku rýžovou, jáhelnou, kukuřičnou, amarantovou, dokonce i hrachovou či ovesnou. A vyzkoušet můžete i mouku žitnou. Do cukroví se příliš nepoužívá, hodí se spíše do chleba a do slaného pečiva. Ovšem například perníčky z ní jsou nepřekonatelné. Žito pozitivně ovlivňuje imunitní a oběhový systém, pročišťuje tělo a reguluje zažívání.
SLADIDLO
Rafinovaný bílý cukr jsme se už téměř odnaučili používat a místo něj je teď v oblibě cukr třtinový. Ovšem ani ten nepatří mezi ideální sladidla. Oproti klasickému bílému cukru obsahuje minerální látky a aminokyseliny, tím však jeho škodlivost pro organismus neklesá. Vliv na vznik zubního kazu, obezity nebo cukrovky je stejný. Přírodní třtinový cukr má jantarově zlatou barvu a vyrábí se jen krystalizací čerstvé třtinové šťávy s vynecháním všech chemických procesů a přísad. Má typickou karamelovou chuť a vůni po ovoci a medu. Ani tolik populární sirup z agáve není nic zdravého. Co se škodlivosti pro tělo týče, téměř se vyrovná obyčejnému cukru. Při přípravě sladkých jídel a cukroví bychom proto měli upřednostňovat spíše melasu, javorový sirup, ječný slad nebo med. Podle legendárního léčitele pátera Ferdy je pak nejlepším sladidlem doma připravený karamel, jelikož působí jako jediné sladidlo v těle zásadotvorně.
TUK
Cukroví bývá doslova přesyceno nezdravými tuky. Ty mohou přímo vést ke zvýšené tvorbě cholesterolu, zvyšují riziko ukládání tuku v těle a rovněž pravděpodobnost onemocnění srdečně-cévní chorobou. Jasnou volbou by proto měly být nenasycené tuky vyskytující se zejména v rostlinných olejích. Pochopitelně bychom měli využívat ty za studena lisované a v biokvalitě.
KAKAO A ČOKOLÁDA
Tradiční čokoláda na vaření už dávno není tou, jakou jsme dříve znali. Stačí se podívat na složení a je jasné, že tento produkt nemá s opravdovou čokoládou téměř nic společného. Preferovat bychom měli skutečně kvalitní čokolády s vysokým obsahem kakaa. Pokud ji potřebujeme rozředit, pak tak můžeme učinit s kokosovým olejem či kakaovým máslem, případně ještě mlékem či rostlinným mlékem. Také kakaový prášek je lépe kupovat s označením „raw“ či „fair trade“. Chceme-li se však kakau vyhnout úplně, pak můžeme použít přírodní náhražku – karob, tedy svatojánský chléb. Jedná se o cca dvacet centimetrů dlouhé lusky rohovníku obecného. Ty se následně pomelou na prášek podobný kakau. Karob je rozhodně zdravější variantou kakaa a čokolády, obsahuje méně tuků a má asi o třetinu nižší kalorickou hodnotu.
OŘECHY
Jsou blahodárnou potravinou, která je schopna dodat nám téměř vše, co lidské tělo potřebuje. Nesmíme ale zapomínat na skutečnost, že ořechy jsou velmi nutričně bohaté. Navíc obsahují spoustu tuku – i když tělu prospěšného. Kromě toho obsahují spoustu bílkovin, vlákniny a dalších cenných látek. Jsou také silným antioxidantem, který likviduje volné radikály a zabraňuje negativnímu ovlivňování zdravých buněk. Pravidelná konzumace ořechů (alespoň dvakrát týdně malou hrst) může pomoci léčit zánět cév, ozdravovat kardiovaskulární systém, předcházet cukrovce 2. typu a bojovat se záněty všeho druhu.
SUŠENÉ OVOCE
Sířeným druhům se vyhýbejte obloukem. Pokud potřebujete sušené ovoce koupit, pak preferujte nesířené a ideálně v bio kvalitě. Sířením si ovoce zachovává původní barvu a zabraňuje přirozeným enzymatickým změnám (hnědnutí). Citlivost na oxid siřičitý je individuální, ale u citlivějších lidí může vyvolávat bolesti hlavy či nevolnost. U astmatiků dokonce alergické reakce. Nejlepší variantou je doma nasušené a pochopitelně nepřislazované.
Zdroj: Speciál bylinky revue - nepečené cukroví
Přírodní pomoc proti bolesti: Byliny, které uleví tělu i mysli
Bolest je často signálem, že naše tělo potřebuje péči a regeneraci. Přírodní medicína nabízí řadu bylin a rostlin, které díky svým léčivým vlastnostem dokážou zmírnit různé druhy bolesti – od migrén, přes bolesti kloubů až po menstruační křeče. Objevte s námi ty nejúčinnější přírodní pomocníky!
ROZRAZIL LÉKAŘSKÝ
Vrchovatou lžíci květu přelijeme 200 ml vroucí vody, 10 minut vylouhujeme, scedíme a vypijeme.
ŠALVĚJ LÉKAŘSKÁ
1 zarovnanou polévkovou lžíci přelijeme 1⁄4 l vroucí vody a necháme vylouhovat. Scedíme a necháme zchladnout. Pro zvýšení účinku můžeme odvar přisolit. Kloktáme alespoň 5–7x denně. Vyzkoušejte naší sušenou šalvěj lékařskou.
MEDUŇKA LÉKAŘSKÁ
10 g přelijeme 1⁄2 l vroucí vody a necháme 10 minut vylouhovat, scedíme a vypijeme. Naše kvalitně usušená meduňka vám zaručeně pomůže!
MATEŘÍDOUŠKA ÚZKOLISTÁ
10 g přelijeme 200 ml vroucí vody, 10 minut vylouhujeme, scedíme a vypijeme. Připravte si čaj z mateřídoušky z našeho e-shopu a podpořte svůj organismus přírodní cestou.
HŘEBÍČEK
Pomáhá při bolestech zubů a dásní. Má anestetické účinky a působí velmi rychle. Hřebíček rozkousneme a přiložíme v ústech na zdroj bolesti.
JINAN DVOULALOČNÝ (Ginkgo biloba)
Listy této rostliny slouží ke zvýšení průtoku krve do mozku a také zvýšení množství kyslíku, díky čemuž má ginkgo vliv na úlevu při bolestech hlavy – tato skutečnost byla prokázána i vědeckými výzkumy. Díky přírodnímu anti-faktoru aktivujícímu krevní destičky ginkgolid B dokáže bylinný extrakt z ginkgo působit jako prevence zánětu způsobujícího migrény nejen u dospělých, ale i u dětí, jež jsou též náchylné k častým primárním bolestem hlavy a migrénám. Kromě snížení frekvence migrén snižuje i potřebu symptomatických léků. Náš sušený jinan je zde
ČEKANKA OBECNÁ (Cichorium intybus)
Díky obsaženým látkám laktucin, laktukopikrin a 11β-13-dehydrolaktucin má podobný analgetický účinek jako ibuprofen. Čekanka zároveň i likviduje střevní parazity, jejichž pobývání v těle může mít za následek nespecifické bolesti hlavy i kloubů. Vyzkoušejte sušenou čekanku.
KAJENSKÝ PEPŘ (Capsicum frutescens)
Podporuje krevní oběh a imunitní systém. Zvyšuje vylučování potu a moči, čímž pomáhá odstraňovat toxiny a snižovat horečku. Navíc uvolní ucpané a zanícené dutiny. Díky vysokému obsahu kapsaicinu zvyšuje práh bolesti a tím ji i mírní.
ZÁZVOR LÉKAŘSKÝ (Zingiber officinale)
Jeho kořeny jsou považovány za jednu z nejúčinnějších přírodních léčiv migrény a bolestí hlavy. Kromě toho má tato bylina protizánětlivé vlastnosti – inhibuje aktivity prostaglandinů, které hrají zásadní roli ve vzniku bolesti hlavy. Pomáhá proti nevolnostem všeho druhu, zažívacím potížím, bolestem kloubů a svalů či škrábání v krku. Účinný je zázvorový čaj, odvar, tinktura i obklad. Ochutnejte čerstvě sušený zázvor.
KONTRYHEL OBECNÝ (Alchemilla vulgaris)
Říká se mu také „ženská bylina“. To proto, že se hodí na veškeré potíže spojené s ženským reprodukčním systémem. Působí protizánětlivě, svíravě, tlumí menstruační krvácení a rovněž je schopen zmírňovat bolesti během periody. Kontyhel nať z mojebylinky.
Zdroj: Herbář proti bolesti bylinky revue 10/2015
Aromaterapie: Éterické oleje pro duševní pohodu a harmonii
Všechny éterické oleje ovlivňují emoce a nervovou soustavu, díky tomu je působení aromaterapie v psychologické rovině poměrně zajímavé.
Jak vybrat?
Každý z nás je jedinečná bytost se specifickými potřebami a aromaterapii lze vnímat jako „optimalizaci“ nervového a psychického stavu. Při výběru vhodného éterického oleje je důležité zjistit, jaké éterické oleje konkrétnímu člověku voní a jak je vnímá.
Výběr éterických olejů na míru
Univerzální směsi nebo směsi sestavené na dálku nemusí mít tak cílené působení, jako když vybereme éterické oleje přesně na míru konkrétní osobě a jejím psychickým potížím. Je dobré si také uvědomit, že i při nejlepším výběru může být cesta k harmonizaci dlouhá a často nelze očekávat zázraky přes noc.
Tip: Vyzkoušejte naší sadu odpočinkových éterických olejů.
Proti stresu a napětí
Stresové nebo nervové napětí je stav, s nímž se jednou za čas setká každý. Může být žádoucí i nežádoucí. Éterické oleje z heřmánku římského, pomeranče a bergamotu uvolňují nervové napětí a regulují hladký tok energie. Tato kombinace je vhodná zejména pro osoby, jež se snadno přetíží problémy a jejichž psychika se odráží na zažívacím traktu. Levandulový a meduňkový olej je zase vhodná směs pro ty, kdo obtížně zvládají stresující situace, prožívají je sami se sebou a uvnitř. Kadidlo zase můžeme použít při velkém nahromadění duševního napětí, například při zkouškovém období.
Úzkost a strach
K éterickým olejům, jež umí pomoci zmírnit přílišné obavy a strach, patří tymiánový olej. Je nejvhodnější na strach vnějšího a známého původu. Jalovcový olej zase používáme na určitou bázlivost a strach z vlastního selhání, cedr pomůže překonat obavy ze zhroucení, cypřišový olej napomůže zpracovat obavy z neznámých věcí. Osoby trpící hlubokou úzkostí často vnímají velmi dobře éterický olej růže. Ta pomáhá zejména osobám emocionálně osamělým a také při hlubokých traumatech, jež může pomoci zpracovat i zpětně. V kombinaci s jasmínovým olejem, jenž přináší povzbuzení a povznesení se nad problémy, skvěle pomáhá.
Deprese
Mnoho psychických problémů může vést až k depresi a negativismu. Citrusové éterické oleje celkově rozjasňují, dodávají optimismus a pozitivitu, harmonizují psychiku. Při depresích mohou být využity jako podpůrné prostředky. Olej z neroli je vhodný při depresích pocházejících z nervového a citového vyčerpání. Olej z heřmánku římského využijeme u depresí provázených náladovostí a popudlivostí či zklamáním.
Zdroj: Herbář proti bolesti bylinky revue 10/2015
Vyzkoušejte lahodný recept na kapra s čerstvými bylinkami, který okouzlí svou jednoduchostí a svěží chutí. Filety kapra připravené s vůní tymiánu a petržele se marinují v citronové šťávě a olivovém oleji, což jim dodává jemnou chuť s nádechem středomoří. Po opečení do zlatova se podávají s plátkem citronu a případně i se zakysanou smetanou s mátou pro osvěžující zakončení. Tento recept je ideální volbou pro všechny, kdo ocení spojení ryby s bylinkami a lehkou přílohou.
Přísady:
- 600 g filátek z kapra
- 1 hrst sekané kudrnky a tymiánu
- sůl
- pepř
- citron
- olivový olej na pokapání ryby
- olivový olej na smažení
Příprava:
Porce z kapřích filetů s kůží dobře osušíme, osolíme, opepříme, pokapeme citronem a lehce zakápneme olejem a v ledničce necháme alespoň hodinu odpočinout. Kapra pak obalíme čerstvými bylinkami. Filátka opékáme kůží dolů, pozvolna, aby se propekly; podáváme je s plátkem citronu či limetky. Podle chuti můžeme každou porci kapra se salátem doplnit lžičkou zakysané smetany smí- chané s jemně nasekanou mátou.
Zdroj: archív Bylinky revue
Sychravé podzimní dny a večery v nás vyvolávají pocit chladu a často také neveselou náladu. Chcete si podzimní dobu zpříjemnit, ohřát se a zároveň si smlsnout na něčem lahodném? Máte rádi ovocné čaje, ale chtěli byste ještě něco víc? Přesně k tomu může posloužit pečený čaj.
Co to vlastně je, ten pečený čaj? Není to ledajaký čaj, ale nápoj, ve kterém najdete i celé kousky ovoce podle vlastní chuti. Připravuje se tak, že se vybrané ovoce očistí, nakrájí na malé kousky a s cukrem se upeče v troubě. Podle toho, jaké ovoce si vyberete, můžete přidat také třeba skořici, hřebíček nebo jiné koření, a zajímavou vůni zajistí třeba i rum nebo griotka.
Když na něj dostanete chuť, zalejete 2–3 polévkové lžíce směsi horkou vodou a máte dobrůtku par excellence. Pokud se budete chtít ohřát trochu víc, třeba po návratu ze sjezdovky, můžete pečený čaj vylepšit ještě trochou rumu nebo jiného voňavého alkoholu.
Pečený čaj se dá samozřejmě i koupit, ale nejvíc oceníte svůj vlastní. Jednak víte, co v něm je, jednak máte jistotu, že nebude obsahovat žádná éčka nebo barviva. Připravíte jej z toho, co máte rádi a také co máte po ruce – takže si nejen vytvoříte zásobu dobrot na chladné dny, případně krásné dárky, ale také spotřebujete přebytky, které vám vyrostly na zahrádce. Hodí se do něj prakticky všechno, a můžete zpracovat i ovoce, které máte v mrazáku a tak nějak nevíte, co s ním.
Skvělá zpráva je, že když vám – omylem – nějaká ta lahvička pečeného čaje zbyde, nemusíte se bát, že nebudete vědět, co s ní. Dá se totiž využít i v horkém létě! Místo horké vody jej zalijete studenou, přidáte pár kostek ledu a máte vynikající domácí limonádu.
Na pečený čaj můžete použít prakticky každé ovoce. Můžete si připravit čaj jednodruhový nebo z ovocné směsi, která vytvoří lahodnou chuťovou kombinaci. Pokud máte nějaké hodně výrazné ovoce, například ostružiny nebo třeba černý jeřáb, můžete čaj zjemnit přidáním jablka. Chuť nebude tak intenzivní a směs nabyde na objemu – a jablko v pečeném čaji nikdy neuškodí.
Plnit hotovou směs můžete jak do malých uzavíratelných skleniček na jednu porci pečeného čaje, tak i do větších sklenic. Potom při vaření dávkujete polévkovou lžící – na jednu porci vycházejí asi dvě až tři. V této variantě však riskujete, že místo vaření se do čajové směsi rovnou pustíte a z větší sklenice nakonec uvaříte mnohem méně porcí, než byste měli. Tak dobrá totiž bude!
Recept na švestkový pečený čaj
Budete potřebovat:
- 2 kg zralých švestek
- 2 citróny
- 1,5 kg cukru
- 5 hřebíčků
- 3 kousky celé skořice
- lžička mleté skořice
- sklenici vody
- sklenku rumu (nemusí být)
Postup
Švestky omyjte, vypeckujte a nakrájejte na malé kousky. Citróny také oloupejte, zbavte bílé hmoty pod slupkou a nakrájejte také na malé kousky. Všechno dejte do mísy, smíchejte vodou, s cukrem a s kořením. Vložte do dobře předehřáté trouby (asi na 230–240 °C) a pečte přibližně hodinu. Během pečení směs občas kontrolujte a promíchejte. Asi 10 minut před koncem pečení přidejte skleničku rumu. Když máte hotovo, vyberte ze směsi celou skořici a hřebíčky a pečený čaj plňte do dobře vymytých skleniček.
Zdroj: Bylinky revue 11-12/2020
Polévka se slzovkou je výživná a lahodná kombinace netradičních ingrediencí, která přinese do vašeho jídelníčku novou chuť a zdravé benefity. Tato jednoduchá, avšak chuťově bohatá polévka se připravuje z rajčatového džusu, řasy wakame, a slzovky, což je tradiční čínská obilovina známá svými blahodárnými účinky na zdraví. Přidáním zázvoru a olivového oleje získáte jemně pikantní chuť s nádechem exotiky. Tento recept je ideální volbou pro podzimní období, kdy tělo potřebuje zahřát a doplnit živiny.
Budete potřebovat:
- 1 litr rajčatového džusu
- 3 ks řasy wakame
- Větší hrst slzovky
- Zázvor podle chuti chuti
- Oregáno
- Olivový olej
- Smetana
- Zeleninový vývar či bujón
- Citron na zvýraznění chuti po dovaření
Postup
Slzovku namočíme na hodinu do vody, poté společně s řasou vaříme na mírném ohni dalších 20 minut. Řasu nakrájíme na kostičky a orestujeme na lžíci olivového oleje, zalijeme rajčatovou šťávou, po chvilce přidáme zázvor. Nakonec přidáme uvařenou slzovku, lehce prohřejeme, přilijeme smetanou, lehce okyselíme citronem a dochutíme.
Text: Jana Borovičková
Zdroj: Bylinky revue 11-12/2020
Vyznejte se v zázvoru: Který je nejlepší
Na pultech obchodů je k mání zázvor černý, bílý a růžový. Jak se od sebe liší? Je to vlastně úplně jednoduché. Černý zázvor (v obchodě tmavě šedý nebo černohnědý) jsou vlastně neoloupané oddenky. Bílý (v obchodě bílý, šedý či nahnědlý) je už oloupaný. Růžovým zázvorem jsou pak myšleny nakládané oddenky. S těmi se ale setkáte buď v Japonsku, nebo u nás ve větším či specializovaném obchodě. Zde ale uděláte lépe, pokud sáhnete po těch dražších. V těch jsou samozřejmě i kvalitnější druhy octa a nakládaný zázvor vás pak nepřekvapí zbytečnou sladkostí nebo ostrostí. Má intenzivní chuť a je mírně sladko-kyselý. Vyrobit si ho však můžete i sami doma.
Nakládaný zázvor
Růžový naložený kořen prohřeje celý organismus a má jemně povzbudivé účinky. Kromě toho umí také pročistit tělo a podporuje chuť k jídlu. Zbystřit byste měli i v případě, že jste milovníci sushi. Nakládaný zázvor nesmí v téhle dobrotě v žádném případě chybět. Můžete si jej sice koupit, ale kdo si jej jednou sám vyrobil, dá mi za pravdu, že nad skvělý domácí prostě není. Můžete ho použít v poke bowls, polévkách nebo jako marinádu na maso.
Domácí růžová zavařenina
Přísady: 150 gramů oloupaného zázvorového oddenku, 90 mililitrů rýžového octa, 50 gramů cukru a čtvrt lžičky soli (můžete přidat ještě 2 polévkové lžíce saké).
Příprava: Zázvor za pomoci škrabky nakrájíte na tenké plátky, na 30 vteřin vhodíte do horké vody, vytáhnete a necháte okapat a vychladnout. Do sklenice dejte směs octa, soli a cukru, přidejte zázvor, promíchejte a nechte na 24 hodin odstát v lednici. Sklenici před vložením do lednice dobře uzavřete víčkem. Takto naložený zázvor vydrží i několik týdnů.
Zajímavost
Vedle zázvoru obecného, neboli pravého, jak jej známe u nás, se pěstují i další druhy zázvoru, které se k nám ani nedovážejí. Především jde o zázvor širolistý (zerumbet). Od toho „našeho“ se liší především tím, že má širší, kopinaté listy a tlustší, méně kořenný, nahořklý oddenek. Běžně se pěstuje v Bengálsku a na ostrově Jáva. Tady používají oddenek jako žaludeční lék a mladé listy jako výbornou zeleninu.
TIP: Zázvorový sirup
A dalším zajímavým druhem u nás neznámým je zázvor kusumunar. Ten má čárkovito-kopinaté listy. Jeho oddenek je nahořklý a lehce připomíná kafr. Pěstuje se v jižní Asii. Oddenek funguje jako lék a listy jako mladá zelenina.
Zázvor pravý (Zingiber officinale)
Tato rostlinka je už přes 3000 let známá jak v asijské kuchyni, tak na Středním východě. V těchto oblastech je hned po soli nejčastěji používanou potravinářskou přísadou. Zázvor působí komplexně na celý organismus a jednotlivé orgány. Podporuje trávení, zvyšuje produkci žaludeční šťávy a slin. Mírně stimuluje srdeční činnost, snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu. Také působí při kašli, nemocech horních cest dýchacích nebo slabých zánětech. Skvělý je i při ranních nevolnostech v těhotenství nebo při bolestech hlavy.
Galgán pravý (Alpinia galanga)
Rostlina je především známá jako velice účinné afrodiziakum. Čerstvé oddenky chutnají jako zázvor, sušené jako skořice. U nás není galgán příliš znám, ale např. v Indonésii je to poměrně často používané koření do polévek. Oddenek je účinný proti průjmu, nechutenství, ke snížení horečky, i jako lék při bolestech zubů.
Text: Josef Vodička
Zdroj: Bylinky revue - Zázvorový speciál 2012
Sušené šípky: Vaše každodenní vitaminová bomba
Skromná bojovná rostlina tvoří neproniknutelné křoví a svými zhruba centimetr dlouhými trny se snaží zachytit každého nešťastníka, který se domnívá, že jejich sběrem zbohatne. Co se však týče peněz, to nikoliv. V případě zdraví to však rozhodně platí!
Složení šípků
Co se týče vitaminu C, obsahují šípky dokonce až desetinásobek toho, co citrony. Ve 100 g dužiny je totiž 200–500 mg vitaminu C. Nejvíce si ho šípky zachovávají na přelomu září a října. Co se vitamínů týče, obsahují také velké množství karotenů – provitamínu A a vitamínů skupiny B. Zanedbatelné nejsou ani minerální látky, stopové prvky, organické kyseliny, třísloviny a hojivé slizové látky. Dále obsahují invertní cukr, sacharózu, pektin, kyselinu citronovou a jablečnou, stopy vanilinu, silice, flavonoidy, kyselinu nikotinovou, vitamín K, fosfor, vápník, draslík či hořčík.
Sbírejte a sušte
Na rozdíl od jiných rostlin a bylin má šípek jednu velkou nevýhodu. Obsah vitaminu C, který je u něj abnormálně vysoký, se velice rychle vytrácí. Pokud se tedy vypravíte nasbírat si jej do zásoby, je nutné vědět, jak na to. A to nejen co se sběru týče, ale hlavně sušení a uchování. Jen správným postupem můžete zajistit, aby „céčka“ zůstalo v šípku co nejvíce.
Pořádně vysušit
Až přijdeme domů s nasbíraným košíkem šípků, musíme je rychle zpracovat. Nejprve odstraníme zbylé stopky a očistíme. Poté pořádně propereme v chladné vodě a lehce osušíme utěrkou. Šípky můžeme sušit i celé, ale to se příliš nedoporučuje. Lepší variantou je nasekat je na drobné kousky. Protože jde o časově a fyzicky náročnou práci, je ideální využít kuchyňského robota. Šípky do něj nasypeme a necháme je rozsekat. Poté je rozprostřeme na plech a sušíme v troubě při teplotě 50–60 °C minimálně 4 hodiny, někdy i déle. Pamatujte, že správně usušené šípky mají mít červenou barvu, ovocnou vůni a sladkokyselou chuť. Šípky můžeme také sušit v sušičce nebo rozprostřené v suché a dobře větrané místnosti, což může trvat několik dní až týdnů. Nevýhodou sušení šípků je, že se ztrácí značná část vitamínu C – přibližně 80 % původního obsahu. Proto je důležité šípky skladovat v uzavřených nádobách na suchém a chladném místě.
Dobroty z keře
Pokud chcete snadno a lehce využívat kouzelnou sílu šípků, měli byste dodržovat pár pravidel. Šípky je potřeba zpracovat šetrně, aby si zachovaly co nejvíce vitaminů a minerálů. Důležité je, šípky spotřebovat do jednoho roku, protože postupem času ztrácejí své léčivé účinky.
Hřejivý nápoj plný vitamínů
Šípkový čaj je ideální způsob, jak si užít chuť i benefity šípků. Doporučujeme použít kvalitně usušené šípky, jako jsou ty naše. Stačí zalít 2 lžičky sušených šípků horkou vodou a nechat louhovat. Přeceďte po 10 minutách, popřípadě přidejte med a citron pro extra osvěžení. Šípky byste neměli zalévat vroucí vodou (maximálně 80–90 °C).
Šípková marmeláda
Sušené šípky (1kg) přes noc namočte do vody a poté propasírujte nebo rozmixujte. Kaši vložte do hrnce, přidejte 1 litr vody a začněte vařit. Směs nechte probublávat přibližně 30-40 minut, dokud šípky nezměknou a nerozvaří se na jemnou pastu. Poté přidejte cukr a nechte vařit dalších 10 minut. Množství cukru záleží na vašich preferencích. Můžete přidat citronovou šťávu, která dodá marmeládě svěží chuť. Pokud byste chtěli marmeládu zahustit, přidejte pektin. Jakmile je marmeláda hotová, ještě horkou ji plňte do sterilizovaných sklenic. Sklenice uzavřete a otočte dnem vzhůru.
Sudový květináč je nejen skvělým doplňkem do vaší zahrady, ale také praktickým pomocníkem pro pěstování rostlin na balkónech nebo terasách. Díky svému rustikálnímu vzhledu a pevné konstrukci zaujme na první pohled a vnese do vašeho venkovního prostoru trochu přírody a tradice.
Jak se dá použít?
Sudový květináč je univerzálním pomocníkem, který můžete využít k pěstování široké škály rostlin – od okrasných květin, přes bylinky až po menší zeleninu. Jeho větší objem poskytuje dostatek prostoru pro kořeny, což rostlinám umožňuje růst a prospívat. Můžete ho umístit na zahradu jako ozdobný prvek, ale také na balkon či terasu, kde se díky jeho tvaru snadno vejde i do menších prostor.
K čemu je dobrý?
Květináče z přírodních materiálů, jako je právě sudový květináč, jsou ideální pro udržení optimální vlhkosti a prodyšnosti půdy. Díky tomu se v něm daří i náročnějším rostlinám. Navíc je velmi stabilní a pevný, což znamená, že jej nemusíte často přesouvat nebo chránit před větrem.
Co do něj zasadit v září a říjnu?
Podzim je skvělým obdobím pro výsadbu některých druhů rostlin, které ocení chladnější počasí. V září a říjnu můžete do sudového květináče zasadit například zimní saláty, česnek nebo cibuli. Také trvalky, jako jsou ozdobné trávy nebo vřesy, jsou skvělou volbou. Tyto rostliny zůstanou krásné i v chladnějších měsících a dodají vašemu venkovnímu prostoru šmrnc.
Co zasadit na jaře?
Jaro je obdobím probuzení přírody, a sudový květináč je ideální pro výsadbu čerstvých jarních bylinek a květin. Zasaďte do něj bazalku, pažitku, máty nebo petržel, které vám poslouží nejen v kuchyni, ale také nádherně provoní vaši zahradu či balkon. Pokud dáváte přednost květinám, jarní prvosenky, tulipány nebo narcisy se budou v tomto stylovém květináči skvěle vyjímat.
Jak vám udělá radost?
Sudový květináč vám přinese radost hned několika způsoby. Nejenže krásně ozdobí váš venkovní prostor, ale díky jeho velikosti si můžete užít bohatou úrodu čerstvých bylinek nebo okrasných květin přímo z pohodlí vašeho domova. Je ideální volbou pro ty, kteří milují zahradničení, ale nemají k dispozici velký prostor. Sudový květináč je skvělou investicí, která vám přinese krásu, užitek i potěšení.
Připravte se na nové zahradní dobrodružství s naším sudovým květináčem a užijte si radost z pěstování, ať už jste na zahradě, balkoně nebo terase!
Existují čajové směsi pro každou chvíli, náladu a potřebu. Ať už je vaším cílem relaxace nebo osvěžení, určitě najdete, co hledáte. Výběr čaje však, obzvláště pro začátečníka, nemusí být úplně jednoduchý. Proto jsme pro vás připravili tohoto průvodce. Ten vám pomůže vybrat přesně ty čajové blendy, které odpovídají vašim potřebám, a postaví vás na tu pravou cestu pro vaše čajová dobrodružství.
Porozumění typům čajů
Čaje lze obecně rozdělit do několika typů, včetně černého, zeleného, bílého, oolong a bylinného.
Každý typ nabízí jedinečný chuťový profil a zdraví prospěšné látky a slouží jako základ pro nespočet směsí.
Černý čaj: Černý čaj je známý svou výraznou chutí a je ideální pro ty, kteří hledají povzbuzující účinek, aniž by se vzdali hloubky chuti. Je základem mnoha klasických směsí, jako je Earl Grey a English Breakfast.
Zelený čaj: Díky jemnější chuti a vysokému obsahu antioxidantů je zelený čaj ideální pro ty, kteří hledají osvěžující a zdravou variantu. Může zvýšit bdělost a zároveň nabídnout chvíli klidu.
Bílý čaj: Bílý čaj je nejjemnější ze všech druhů čaje, má mírnou chuť a je ceněn pro své antioxidační vlastnosti. Je vynikající volbou pro jemné, uklidňující chuťové zážitky.
Čaj Oolong: Čaj oolong se nachází mezi zeleným a černým čajem a nabízí rozmanitou škálu chutí od květinových po zemité. Je vynikající volbou pro ty, kteří hledají sofistikovaný, jemný nálev.
Bylinný čaj: Bylinné čaje se vyrábějí z bylin, ovoce, semen nebo kořenů, neobsahují kofein a lze je přizpůsobit široké škále zdraví prospěšných látek a chutí, od uklidňujícího heřmánku po osvěžující mátu peprnou.
Pro relaxaci
Pokud je vaším cílem relaxace, je výběr čajů s uklidňujícími účinky klíčový. Čajová tradice si pro jejich antistresové účinky cení nejvýše bylinných čajů.
Heřmánkovo-levandulový čaj: Je ideální pro odpočinek po dlouhém dni nebo před spaním. Vyzkoušejte například náš bylinný čaj proti stresu obsahující právě tuto směs.
Čaj na spaní: Často směs kořene kozlíku lékařského, heřmánku, levandule a někdy i meduňky, která je určena k podpoře klidného spánku.
TIP REDAKCE: Bylinný čaj pro klidné usínání
Mátový relaxační čaj: Směs listů máty peprné a máty klasnaté, které jsou známé svými zažívacími účinky a uklidňujícími účinky, s příměsí heřmánku nebo levandule pro posílení relaxace.
Osvěžující směsi
Ve chvílích, kdy potřebujete povzbudit, vám pomůže výběr čajových směsí s osvěžujícím nádechem.
Citrusový zelený čaj: Zářivá směs zeleného čaje s citronem, pomerančem nebo bergamotem, která nabízí osvěžující a antioxidační vzpruhu, ideální pro ranní start nebo odpolední povzbuzení.
Zázvorový kořeněný čaj: Tato směs kombinuje zázvor s černým čajem, skořicí a kardamomem a je zároveň povzbuzující a zahřívací, ideální pro osvěžení a dodání energie.
Bobulový čaj s ibiškem: Bylinná směs květů ibišku s kousky bobulí bez kofeinu nabízí trpké ovocné osvěžení, které je ideální pro horké letní dny nebo jako alternativa ledového čaje.
Čajová směs pro každý den
Čajové tipy jako tyto vám mohou pomoci vybrat si tu směs, která je právě pro vás. Nebojte se experimentovat a uvidíte, na jaké další čajové lahůdky sami narazíte. Uvařte si šálek a nechte se unášet.