Třezalka tečkovaná

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) je kvetoucí bylina známá svými léčivými účinky.
V tradiční medicíně se používá již po staletí a je nejvíce známá pro svůj potenciál při léčbě depresí a dalších psychických stavů. Níže se můžete dočíst o tom, jak třezalku správně užívat a jak co nejlépe využít jejích mysl povzbuzujících schopností.

Zdravotní účinky

Přírodní antidepresivum

Nejlépe zdokumentované použití třezalky tečkované je při zmírňování příznaků deprese. Látky v ní obsažené působí jako přírodní pozvedávače nálady-

Přírodní lék na úzkosti a poruchy nálady

Kromě deprese se používá také ke zmírnění příznaků úzkosti a některých poruch nálady, přičemž účinkují tytéž látky jako v předchozím případě.

Hojení ran

Tradičně se díky svým protizánětlivým a antimikrobiálním vlastnostem třezalka používala lokálně k hojení ran.

Jak třezalku užívat

Kapsle

Třezalka tečkovaná se běžně užívá ve formě kapslí, tablet nebo tekutých extraktů. Dávkování se může lišit, proto je důležité řídit se pokyny uvedenými u výrobku nebo se poradit s lékařem.

Čaje

Pro mírnější účinek nebo pro celkovou pohodu se může konzumovat také jako čaj ze sušené byliny.

TIP REDAKCE: Bylinný čaj proti stresu s třezalkou

Místní aplikace

Při kožních onemocněních nebo poraněních lze krémy nebo oleje s obsahem třezalky aplikovat přímo na pokožku.

Interakce s léky

Je důležité si uvědomit, že třezalka tečkovaná může interagovat s celou řadou léků, včetně antidepresiv, antikoncepčních pilulek, warfarinu a dalších, a potenciálně tak ovlivňovat jejich účinnost.

Přestože je obecně považována za bezpečnou, může při nevhodném užívání způsobit nežádoucí účinky, jako je sucho v ústech, závratě, gastrointestinální příznaky a fotosenzitivita (citlivost na sluneční světlo).

Závěr

Třezalka může pomoci zejména při příznacích lehké deprese. Vzhledem k možným interakcím a nežádoucím účinkům je však nezbytné užívat ji pod dohledem zdravotníka, zejména pokud užíváte léky nebo máte vážnější zdravotní problémy.

Zdroje

Klemow, K. M., Bilbow, E., Grasso, D., Jones, K., McDermott, J., & Pape, E. (2004). Medical attributes of St. John's wort (Hypericum perforatum). OXIDATIVE STRESS AND DISEASE14, 757-780.

Barnes, J., Anderson, L. A., & Phillipson, J. D. (2001). St John's wort (Hypericum perforatum L.): a review of its chemistry, pharmacology and clinical properties. Journal of pharmacy and pharmacology53(5), 583-600.

Greeson, J. M., Sanford, B., & Monti, D. A. (2001). St. John's wort (Hypericum perforatum): a review of the current pharmacological, toxicological, and clinical literature. Psychopharmacology153, 402-414.