Recept na domácí pampeliškový med

pampeliskovy med

Recept na domácí pampeliškový med

V bylinkářství nalezneme nepřeberné množství přírodních pokladů, které jen čekají na nás, až je objevíme. Mezi nimi je i úžasná potravina, která v sobě obsahuje vše podstatné z živého květu pampelišky – pampeliškový med. Ačkoli nepochází od včel, nabízí tento med lahodnou alternativu k tradičnímu medu, který se může pochlubit vlastní, osobitě výraznou chutí a zdraví prospěšnými účinky.

Pampeliškový med se vyrábí z květů pampelišky lékařské (Taraxacum officinale). Sbírají se její zářivě žluté květy a odstraňují se zelené části, které mohou dodávat hořkou chuť. Okvětní lístky se pak louhují ve vodě, čímž vzniká nálev podobný čaji. Tento nálev se smíchá se sladidly, jako je cukr nebo včelí med, a pomalu se za tepla redukuje, dokud nedosáhne husté sirupovité konzistence, která připomíná strukturu a barvu medu.

Jednou z největších výhod pampeliškového medu jsou jeho pozoruhodné zdravotní účinky. Pampelišky jsou plné živin, včetně vitamínů A, C a K, a minerálů, jako je železo, vápník a draslík. Tyto živiny podporují zdravé trávení, posilují imunitní funkce a poskytují antioxidační vlastnosti. Kromě toho se předpokládá, že pampeliškový med má močopudné účinky a může napomáhat detoxikaci jater.

Co se týče chuti, pampeliškový med nabízí jedinečnou a jemně květinovou chuť, která připomíná jemné aroma pampelišky. Jeho jemná sladkost v sobě nese nádech zemitosti a vytváří harmonickou rovnováhu chutí, která ho odlišuje od tradičního medu. Pampeliškový med lze používat různými způsoby, stejně jako běžný med. Lze jím polévat topinky, palačinky nebo jogurty, přidávat ho do bylinkových čajů, aby byl lahodně sladký, nebo ho přidávat do pečiva, abyste získali osobitý, sladký nádech.

Kromě kulinářského využití má pampeliškový med zvláštní místo také v bylinné léčbě. V bylinkářství je pampeliška proslulá svými účinky na čištění jater a schopností podporovat zdravé trávení. Pampeliškový med se pak často používá jako přírodní prostředek na zmírnění zažívacích potíží, povzbuzení chuti k jídlu a podporu celkové pohody.

Je důležité poznamenat, že pampeliškový med by neměl být zaměňován s pravým včelím medem, protože se jedná o rostlinnou alternativu. Díky svým jedinečným vlastnostem a zdravotním účinkům je však příjemným doplňkem spíže každého milovníka bylinek a také toho, kdo nechce svým způsobem stravování obtěžovat včely (a žádná další zvířata).

Při shánění pampeliškového medu je vhodné si jej obstarat u renomovaných dodavatelů bylin nebo si jej vyrobit doma sami, nejlépe z čerstvě natrhaných pampelišek. Tímto způsobem můžete plně ocenit chuť a potenciální zdravotní účinky, které tato zlatá bylinná pochoutka nabízí.

Na závěr lze říci, že pampeliškový med je důkazem zázraků bylinkářství a všestrannosti pampelišky. Jeho výrazná chuť spolu s potenciálními zdravotními účinky z něj dělají důstojný doplněk do sbírky každého bylinkového nadšence. Přijměte tedy zlatavý nektar pampeliškového medu a vychutnejte si jeho jemnou sladkost a zároveň využijte přírodní dobroty, které poskytuje.

Pampeliškový med

Přísady:

 • 1 kg květů pampelišek (ujistěte se, že jsou čerstvě nasbírané a bez pesticidů)
 • 1 l vody
 • 500 g krystalového cukru
 • 2 lžíce čerstvě vymačkané citronové šťávy
 • ½ lžíce práškového vitamínu C (není nutné, pouze pro zesílení léčivého účinku)

Postup:

 1. Začněte pečlivou kontrolou květů pampelišek, abyste se ujistili, že neobsahují žádný hmyz ani nečistoty. Odstraňte zelené části a oddělte žluté okvětní lístky od květů. Zelené části vyhoďte.
 2. Ve velkém hrnci smíchejte pampeliškové okvětní lístky a vodu. Směs přiveďte k varu na mírném ohni. Po dosažení varu snižte teplotu na minimum a nechte vařit asi 30 minut. Tento krok pomáhá získat z okvětních lístků aroma a živiny.
 3. Po povaření stáhněte hrnec z ohně a nechte směs mírně vychladnout. Po vychladnutí přeceďte tekutinu přes jemné síto nebo plátýnko do čisté misky nebo odměrky. Nezapomeňte okvětní lístky vymačkat, abyste získali co nejvíce tekutiny.
 4. Přecezenou tekutinu přelijte zpět do hrnce a přidejte krystalový cukr a citronovou šťávu. Dobře promíchejte, aby se spojila.
 5. Hrnec postavte zpět na sporák na střední teplotu a směs přiveďte k mírnému varu. Snižte teplotu na minimum a nechte vařit přibližně 1 hodinu, nebo dokud tekutina nezhoustne a nedosáhne sirupovité konzistence. Občas zamíchejte, aby se nepřipálila nebo nepřipálila.
 6. Jakmile dosáhnete požadované konzistence, stáhněte hrnec z ohně a nechte pampeliškový med zcela vychladnout. Pro zesílení léčivých účinků doporučujeme nyní ještě přimíchat 1/2 lžíce práškového vitaminu C.
 7. Vychladlý pampeliškový med přelijte do čisté sklenice nebo nádoby se vzduchotěsným víčkem. Uchovávejte jej v chladničce, aby se prodloužila jeho trvanlivost.

Nyní máte sklenici domácího pampeliškového medu připravenou k vychutnání! Můžete jím pokapat toasty, palačinky, jogurt nebo ho použít jako sladidlo do svých oblíbených bylinných čajů a receptů. Jedinečná chuť pampeliškového medu dodá vašim kulinářským výtvorům lahodný nádech a zároveň nabízí potenciální zdraví prospěšné účinky. Dobrou chuť!