Šípky a jejich podzimní příbuzní
Šípky a jejich podzimní příbuzní
Podzim je skvělým obdobím pro sběr přírodních pokladů, které posilují naši imunitu. Zde jsou některé z nejzdravějších plodů, které byste si na podzim měli určitě všimnout.
Arónie (černý jeřáb)
Keř dorůstající do 2–3 metrů. Plody jsou bohaté na vitaminy a minerály jako vitamin P, C, jód, betakaroten a další. Pomáhají s regulací štítné žlázy, snižují cholesterol a krevní tlak. Plody lze využít na marmelády, sirupy či kompoty. Recept na kandovanou arónii: omyté plody zalijte horkým sirupem a postupně jej každý den svařujte.
Dřišťál obecný
Léčivá rostlina, jejíž plody jsou bohaté na vitamin C. Pomáhají při žlučníkových zánětech a problémech s játry, zastavují krvácení a působí proti infekcím. Dřišťálový čaj: zalijte jednu lžíci plodů 3 dl vroucí vody a nechte louhovat.
Hloh obecný
Reguluje krevní oběh, uklidňuje nervy a posiluje srdeční sval. Vhodný zejména pro starší lidi. Hlohový likér: plody zalijte alkoholem, přidejte cukr a nechte několik měsíců stát.
Jalovec obecný
Jalovcové plody jsou oblíbené v kuchyni i léčitelství. Zlepšují trávení, tlumí revmatické bolesti a posilují žaludek. Vhodné však nejsou pro těhotné ženy a osoby s nemocnými ledvinami.
Klanopraška čínská
Rostlina z Dálného východu, která se užívá pro posílení imunity, zlepšení soustředění a nervové soustavy. Plody lze sušit nebo připravit jako tinkturu. Má také afrodiziakální účinky a pomáhá při rekonvalescenci.
Dřín obecný
Plody dřínu obsahují velké množství vitaminu C, mají sladkokyselou chuť a lze je použít na výrobu marmelád, kompotů či sirupů. Dřínková šťáva: šťávu z plodů uchovávejte v mrazáku a postupně konzumujte během zimy.
Zdroj: Šípkový speciál Bylinky revue 2012