Borovice lesní (Pinus sylvestris)

Borovice lesní

(Pinus sylvestris)

Pryskyřicí provoněný a protkaný strom, který pomáhá nejen na bolavé klouby a svaly. Mezi jeho příznivé vlastnosti řadíme také antibakteriální a protiinfekční účinky.

Účinky

Borovice obsahuje vysoké procento vonných silic, složených z terpenů. Silice mají svěží balzamickou vůni a používají se pro svůj antibakteriální a antiinfekční účinek. Dále působí na dýchací potíže, od nachlazení až po astma, protože uvolňují hleny a pomáhají odkašlávat. Silice se používají také při infekcích močových cest, revmatismu, růstových bolestech u dětí, únavě. Borovicové výhonky užívající se v lidovém léčitelství obsahují provitamín A, vitamín C, silice, pryskyřici a mastné kyseliny.

Popis

Borovice je strom dosahující monumentální výšky 50m. Má ráda světlé lesy, skály, písčité, kamenité a chudší půdy. Jehlice jsou 5 až 6 cm dlouhé, tmavě zelené, lesklé, vyrůstající ve svazcích po dvou. Kvete prašníkovými květy, nahloučenými v práškových jehnědách na konci větévek, v květnu a červnu. Plody tvoří až 7cm vejčité šišky. Kůra i dřevo jsou protkané pryskyřičnými kanálky. Borovicové výhonky se sbírají u stromů určených k mýcení nebo na vyhrazených místech a to časně zjara v dubnu.

Užívání

Ve farmacii se zpracovávají pryskyřice do mastí na bolavé klouby, svaly a revma.  Silice se hojně využívá v aromaterapii jako éterický olej a to buď k inhalacím, nebo masážím.  Pupeny se suší ve stínu za častého obracení. Sušené vydrží rok v uzavřené nádobě a používají se jako vnitřní posilňující nálev/čaj v dávkách půl sklenky na den.  Odvar z výhonků nebo čerstvého jehličí lze použít zevně do koupelí, kde mají osvěžující, prokrvující a dezinfekční účinek.

Kontraindikace

Vnitřně se užívá málo, protože obsahové látky mohou ve vysokých dávkách poškozovat ledviny. Zevně ji někteří lidé nemusí dobře snášet na kůži. Není vhodná pro osoby se zánětlivým onemocněním ledvin, jater nebo trávicího ústrojí.

Tip

Posilující čaj: Jeden díl sušených výhonků přelijeme pěti díly vroucí vody, směs necháme 20 – 40 min. louhovat, poté scedíme, ochutíme citronem, popř. cukrem a popíjíme maximálně 100ml za den.