Borůvka černá

Borůvka černá

(Vaccinium myrtillus)

Od pradávna oblíbený a hojně využívaný keřík se zázračnými účinky při léčbě diabetu, nemoci očí, močových cest a aftech.

Účinky

Listy borůvky obsahují především flavonoidy, třísloviny, glukoniny které pomáhají při léčbě diabetu snižováním hladiny krevního cukru a při potížích s močovým ústrojím, které pomáhají desinfikovat. Dále provitamín A a C, třísloviny a organické kyseliny. Plody obsahují velké množství kyseliny jablečné a citrónové, další kyseliny, pektin a petos pomáhající při průjmových onemocněních, karoten, cukry, vitamíny B1 a C a minerály. Jsou vynikajícím lidovým prostředkem na nemoci očí, pomáhají při průjmech a léčí sliznici střev.

Popis

Borůvkový keřík roste hojně v hustých porostech v lesích smíšených i jehličnatých. Dosahuje výšky 40cm. Má drobné lesklé tmavozelené lístky, světle růžové baňkovité květy uspořádané do hroznů a tmavě fialové až černé kulaté plody, mnohosemenné bobule. Listy sbíráme starší tmavě zelené před rozkvětem rostliny. Sbíráme velmi opatrně po jednotlivých lístcích, aby se nepoškodili jak listy, tak i rostlina. Plody otrháváme v době zralosti v červenci a v srpnu.

Užívání

Sušené listy používáme vnitřně jako nálev/čaj při léčbě diabetu, jako desinfekční prostředek při zánětech močového měchýře a močových cest, při ledvinových kamenech a chronickém revmatismu. Zevně poslouží silný odvar z listu jako obklad při zánětech očí a jako kloktadlo. Plod borůvky můžeme sušit, mrazit nebo zavařovat. Sušený plod užíváme při průjmech. Čerstvé plody zlepšují zrak a zevně lze čerstvou šťávu natírat na ekzematickou pokožku a lupenku, a jako kloktadlo ředěnou vodou používat při zánětu krku a ústní dutiny. Mohou se používat i při chudokrevnosti. Při aftech žvýkáme dle potřeby sušené či čerstvé plody.

Kontraindikace

Sušené plody neužíváme při zácpě. Zvýšená konzumace sušených plodů může vést k zácpě.

Tip

Kloktadlo při bolesti v krku: 100g sušených borůvek vaříme pomalu s půl litrem vody, dokud se obsah vody nevypaří na polovinu. Kloktáme vychladlým a přeceděným odvarem podle potřeby. Po kloktání nejíme a nepijeme 30 – 60 min.